Harangi Szabolcs vulkanológust választották az év ismeretterjesztő tudósának

2024. november 22. – 18:36

Harangi Szabolcs vulkanológust választották az év ismeretterjesztő tudósának
Fotó: Szigeti Tamás / MTA

Másolás

Vágólapra másolva

A Telexen is rendszeresen publikáló prof. Harangi Szabolcs vulkanológust, a Tűzhányó blog szerzőjét választotta idén a Tudományos Újságírók Klubja Az év ismeretterjesztő tudósának, és ebből az alkalomból egy kisbolygót is elneveztek róla. Az 580 619-es kisbolygót Sárneczky Krisztián csillagász 2011-ben fedezte fel. A díjat Harangi szerdán vehette át. Ekkor osztották ki a Juhari Zsuzsanna-blogdíjat is, amit Papp Eszter fizikus kapott az ELTE TTK Science Podcast műsorvezetéséért.

Az év ismeretterjesztő tudósának járó, 1996-ban alapított díjat elsőként, 1998-ban Simonyi Károly akadémikus, fizikaprofesszor vehette át. A kitüntetést a tudományos újságírók szavazatai alapján annak a kutatónak ítélik oda, aki a korábbi években a legtöbbet tette a tudomány közérthető megjelenítéséért, népszerűsítéséért az írott és az elektronikus sajtóban. 2010-től az elismerés részeként a díjazottak nevét egy-egy magyar felfedezésű kisbolygó viseli.

„Ez a díj óriási megtiszteltetés számomra. Tudós ember vagyok, akik évtizedek óta végez kutatásokat, hogy jobban megértsük a vulkánok működését, jobban ismerjük miért volt térségünkben ennyire változatos vulkáni tevékenység az elmúlt 20 millió évben, lehetnek-e még vulkánkitörések és mit jelent számunkra a gazdag vulkáni örökség. A kutatás mellett elhivatottságom, hogy a tudományos ismereteket minél széles körben megosszam, mert hiszem, hogy a tudás fontos, segít és a tudománynak sosem volt akkor szerepe, mint a 21. században” – írta a Telexnek Harangi Szabolcs.

Prof. Harangi Szabolcs geokémikus, vulkanológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja és az ELTE Természettudományi Kar Kőzettan-Geokémiai Tanszékének vezetője. Kutatási területe a magmás geokémia és a vulkanológia, ezen belül többek között a vulkáni működés környezeti és társadalmi hatásai, valamint a Pannon-medence neogén vulkáni kőzeteinek vizsgálata – írja róla az ELTE TTK.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!