Még a szakértőket is meglepve tört ki újra a vulkán Izlandon
2024. november 21. – 10:09
A szakértőket is meglepve szerdán, helyi idő szerint éjjel negyed tizenkettőkor elindult az izlandi Reykjanes-félsziget Sundhnúkur hasadékzónájában a sorrendben hetedik vulkánkitörés, ami csütörtök reggel már a közeli autóutat is átvágta.
Az előző kitörés augusztus végén, szeptember elején zajlott. Az előrejelzések inkább december végére várták az újabb vulkáni működést. Szeptember eleje, a hatodik vulkánkitörés vége óta a Kék Lagúna térségében egyenletesen emelkedett a felszín, aminek mértéke a héten már elérte a 25 centimétert. Ez egyértelműen jelezte, hogy friss magma nyomul a terület alatt három–négy kilométer mélységbe. A korábbi adatok azt mutatták, hogy az újabb vulkánkitöréshez mindig nagyobb mennyiségű magmafelhalmozódás, azaz jelentősebb felszínemelkedés szükséges, ebből számolták ki a helyi szakemberek a valószínűsített decemberi újabb vulkánkitörés idejét.
Azonban a természet nem mindig működik az elvárt módon. Az elmúlt napokban a felszínemelkedés leállt a Kék Lagúna térségében, és nem volt jelentősebb földrengés tevékenység sem. Habár ilyen esemény megelőzhet vulkáni működést, ahogy ezt korábban is tapasztaltuk, még az Izlandi Meteorológiai Intézet szerda délutáni közleménye is arról szólt, hogy óvatosan kell értelmezni a helyzetet, mert az időjárás, sőt az űridőjárás is befolyásolhatja a GPS-adatokat.
Aztán egy kisebb földrengésraj indult meg a Sundhnúkur hasadékzónában helyi idő szerint este fél tizenegykor, amit nem sokkal később nyomásváltozás követett a Kék Lagúna melletti Svartsengi geotermális erőmű egyik fúrólyukában. Ez már egyértelműen azt jelezte, hogy egy órán belül meg fog indulni a vulkánkitörés. Grindavík településen az este mintegy hatvan lakos tartózkodott, őket gyorsan kitelepítették.
A vulkánkitörés a korábbi helyszínen, a Sundhnúkur hasadékzónában kezdődött, a Stóra-Skógfell és a Sylingarfell között. A felszín mintegy három kilométer hosszan hasadt fel, és a megszokott módon lávafüggöny tört fel. Szerencsére a lávafolyam nem Grindavík felé indult el, hanem északkeleti és északnyugati irányba, ugyanakkor a szél a település felé vitte, viszi a vulkáni gázokat.
A kitörés a kezdeti csúcspontját éjjel kettőkor érte el, a lávafolyam ekkor mintegy ötszáz méterre volt a Reykjavíkot és a Kék Lagúnát összekötő Grindavíkurvegur autóúttól, amit korábban már néhányszor átvágott a láva. A kezdeti kitörési intenzitás másodpercenként 1300 köbméter lávát eredményezett, ez elmarad az augusztusi kitörés kezdésétől, ami másodpercenként 2500 köbméter lávát fröccsentett ki és terített szét a felszínen.Csütörtök reggelre aztán a 300 méter per órás sebességgel haladó északnyugati lávanyelv átvágta az autóutat.
A szerző geológus-vulkanológus, az MTA levelező tagja, tanszékvezető egyetemi tanár (ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet, Kőzettan-Geokémiai Tanszék), kutatócsoport-vezető (HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport), a Tűzhányó Blog szerzője.