Hiánypótló ipari kiberbiztonsági képzést indít az Óbudai Egyetem
2024. november 14. – 14:08
Kifejezetten az ipari kiberbiztonságra fókuszáló szakemberképzést indít az Óbudai Egyetem és az Alverad Technology Focus Kft.
Az elmúlt hónapokban magyar cégek ezrei készültek gőzerővel arra, hogy megfeleljenek a kockázatos ágazatokra vonatkozó új uniós szabályozás, a NIS2 kiberbiztonsági követelményeinek. A NIS2 – illetve az azt a magyar jogrendbe átültető törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és felügyeletről – azonban nemcsak a hagyományos IT-rendszerekre vonatkozik, hanem az úgynevezett OT-környezetekre is, amelyek az iparban és a különféle létfontosságú ágazati területeken működnek.
Az OT- (Operational Technology) rendszerek közé tartoznak például a gyártási, termelési, automatizációs, környezetszabályozási, irányítástechnikai és egyéb programozható rendszerek, amelyek kölcsönhatásba lépnek a fizikai környezettel: az eszközök, folyamatok és események megfigyelésével, vezérlésével érzékelik a fizikai környezetet, vagy közvetlenül változást idéznek elő a fizikai környezetben.
„A kiberbiztonság az adatvezérelt rendszerek megjelenésével nagymértékben felértékelődött. A gyártáshoz kötődő OT-adatok már nem csupán érdekességet jelentenek, vagy segítik a gyártástervezést és az optimalizálás tervezését, a munkaszervezést, hanem komoly információt is jelentenek egy-egy adott ország, vállalat képességeiről, kapacitásairól, melyeket bizony védeni kell. Az ipari rendszerek üzemeltetésének területén a NIS2 belépésével új követelmények jelentek meg, melyeket azonban komoly geopolitikai folyamatok hajtanak előre” – mondta Eigner György, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának dékánja.
„Ma már nem mindegy, hogy a gyártásban keletkező adatok hol kötnek ki, komoly értékkel bírnak.”
Míg azonban számos egyetem és szakképzőhely kínál IT-biztonsággal vagy kiberbiztonsággal foglalkozó kurzusokat, addig itthon eddig nem létezett az OT-kiberbiztonságára fókuszáló képzés. Ez azt is jelenti, hogy bár IT-biztonsági szakemberből is komoly hiány van, az ipari rendszerek kiberbiztonságával foglalkozó hazai szakembert alig találni.
„Ez nagyon nagy gondot jelent. A NIS2 miatt nagyon sok munka vár a területre, amit a hozzáértő szakemberek hiányában nagyon nehéz lesz elvégezni. Persze nem csak a NIS2 miatt fontos a kiberbiztonság, a hazai OT-környezetek kiberbiztonsági érettsége jelentősen le van maradva az IT kiberbiztonságától. A »jelentős« alatt itt akár húsz év lemaradást is lehet érteni, ami miatt nagyon magas kiberfenyegetés mellett működhetnek ezek a rendszerek” – mondta a Telexnek Kocsis Tamás, az Alverad OT-kiberbiztonsági szakértője, aki a most induló képzés egyik oktatója lesz.
„Az OT-eszközök és -berendezések, valamint a kapcsolódó terepi eszközök (szenzorok, motorok, aktuátorok, robotok, szelepek, stb) életciklusa teljesen eltér az IT-ban megszokottól. Egy IT-berendezés esetén a három–öt éves eszköz már elavultnak számít, és cserélik, azonban az OT világában a húsz–harminc éves eszközök esetében sem merül fel ilyen gondolat: ezeket a berendezéseket teljesen más életciklusra tervezték. Az OT világában régebben autonóm és szigetüzemű megoldások működtek: annak idején senkiben nem merült fel ezeknek a berendezéseknek az összekapcsolása, hálózatba kötése – vagy internetes kommunikációja. Ezért az eszközök és a kommunikáció is az üzembiztos és megbízható működésre törekedtek, a kiberbiztonság nem kapott szerepet a fejlesztések során. Mára viszont már ezeket az eszközöket is hálózatba kell kapcsolni – ezzel együtt pedig a kiberfenyegetések is megjelentek az OT-környezetekben” – tette hozzá Kocsis.
„Az OT nem IT, máshogyan működik, az IT-kiberbiztonsági szakértők vagy az OT-szakemberek specifikus szakértelem nélkül nagyon nehezen tudják a szükséges kiberbiztonsági funkciókat az OT elvárásainak megfelelően kialakítani – tette hozzá Hinkel Attila, az Alverad ügyvezetője. –
Az a helyzet, hogy az OT-rendszereket működtető szervezeteknek OT-kiberbiztonsági képességeket kellene kiépíteniük – OT kiberbiztonsági szakemberek nélkül.
Az Óbudai Egyetem és az Alverad közös kurzusa ezt a helyzetet törekszik feloldani: elindítani az OT-kiberbiztonsági szakemberek képzését, akik ismerik az OT speciális működését, valamint rendelkeznek olyan kiberbiztonsági ismeretekkel, amelyeket az OT területén lehet és kell alkalmazni. A képzés úgy lett megtervezve, hogy az IT- és az OT-szakemberek egyaránt hasznos és alkalmazható tudást szerezhessenek. Holisztikus szemléletű, azaz megpróbálja megmutatni és megtanítani az IT-szakembereknek, hogy mi az az OT, hogyan működik, és milyen eltérések vannak az IT-tól.”
„Az Óbudai Egyetem kifejezetten erős a kiberbiztonsági képzésekben, következetesen építkezett ezen a téren. Erre a bázisra épülve, az ilyen tanfolyami rendszerben működő képzések támogatására hozta létre 2024-ben AI (mesterséges intelligencia) és a Kiber Akadémiáját, amelyek rövid ciklusú, jelentős piaci igénnyel bíró képzéseket kínálnak, és megalapozzák a Zsámbékon tervezett Tudományos és Innovációs Park képzési lábát is – mondta Eigner György. – A Kar stratégiája, hogy a tanfolyami, mikrotanúsítványt adó képzéseit és a hagyományos felsőoktatási képzések fésülje össze, azok között az átjárást megteremtse. Azt látjuk, hogy erre a struktúrára nagy az igény a piacon. Ez a képzés is ebbe az irányba tett lépés, azon kívül, hogy fontos területen valósul meg, a megszerzett tudást és tanúsítványt befogadja a kiberbiztonsági incidenskezelő szakember és a kiberbiztonsági mérnök mesterképzésünk is” – tette hozzá a dékán.
A képzésre itt lehet jelentkezni.