Felbocsátották az első fából készült műholdat
2024. november 5. – 07:40
Japán tudósok elkészítették az első fából készült műholdat, amit fel is bocsátottak kedden hajnalban, írja a The Independent. A misszió egy tesztüzem, hasonló eszközöket a jövőben Hold – és Mars-küldetések során akarnak használni.
A LignoSat névre keresztelt 10 centiméteres kockaműholdat a Kiotói Egyetem készítette a Sumitomo Forestry fakitermelő céggel együttműködve. Egy SpaceX rakéta fedélzetén jut majd el a Nemzetközi Űrállomásra, majd egy 400 kilométeres Föld körüli pályára bocsátják.
A magnóliafából készült műhold strapabíró, és ellenáll a zord űrkörnyezetnek, állítják a kutatók. Hagyományos japán kézműves módszerekkel, ragasztó és csavarok nélkül épült, azt mondják, hogy az építés során használt fenntartható anyagok és technikák segíthetnek csökkenteni az űrhulladék mennyiségét.
„Célunk, hogy a jövőben emberi élőhelyeket építsünk fa felhasználásával az űrben, például a Holdon és a Marson” – mondta Takao Doi, a Kiotói Egyetem professzora.
A fa tartósabb lehet az űrben, mint a Földön, mivel ott nincs víz vagy oxigén, ami miatt elrothadhatna vagy meggyulladhatna. Használata segíthet az űrszemét problémájának kezelésében is, könnyebben éghet el ugyanis a Föld légkörében, mint a hagyományos fémműholdak.
„Lehet, hogy a jövőben betiltják a fémműholdakat. Ha be tudjuk bizonyítani, hogy az első fából készült műhold működik, akkor be szeretnénk ajánlani a technológiát Elon Musk SpaceX-ének” – mondta Dr. Doi.
A terv az, hogy a műhold műhold hat hónapig marad a pályáján. Elektronikus alkatrészei azt mérik majd, hogy a fa mennyire bírja az extrém űrkörnyezetet, ahol a hőmérséklet óránként drasztikusan ingadozhat. A kutatók azt remélik, hogy adatokat gyűjtenek a faanyag belső hőmérsékletének és mágneses tulajdonságainak változásairól, valamint arról, hogy milyen mértékben tágul és zsugorodik össze alacsony gravitációs környezetben.
„Elavultnak tűnhet, de a fa valójában élvonalbeli technológia” – mondta Dr. Doi.