Hamarabb pusztulna el az univerzum, mint hogy egy majom Shakespeare-t írjon, állítják a matematikusok

2024. november 1. – 10:23

Másolás

Vágólapra másolva

Még ha valaminek nagyon alacsony is a valószínűsége, végtelen idő alatt akár be is következhet. Ebből a feltevésből kiindulva alkották meg a végtelenmajom-tételt, amely szerint egy véletlenszerűen gépelő majom a billentyűzet csapkodásával előbb utóbb bármilyen szöveget elő tud állítani elegendő idő alatt. Azonban kiszámolták, hogy William Shakespeare teljes életművének megírásához több időre lenne szüksége egy majomnak, mint az univerzum élettartama.

Ausztrál matematikusok szerint a feltételezés, mely szerint a betűk végtelen sorozatát előállító egyedek elméletileg előbb utóbb létrehoznák Shakespeare összes műveit, nem helytálló. A világegyetem halála elméletileg egy googol év múlva következik be, amely tíz szexdecilliárd, azaz 10100 év, az emberszabásúaknak ennyi idő sem lenne elég a Shakespeare összes megírásához. Ezen felül a majmokról szóló számítás olyan szempontokat nem vett figyelembe, hogy mit fognak enni a majmok, vagy az évmilliárdok során elpusztuló Föld helyett hol folytatnák a gépelést.

A kutatók szerint nagyjából 5 százalék az esélye annak, hogy egy majom véletlenül leírja a „banán” szót élete során egy billentyűzet előtt ülve. A Shakespeare-korpusz 884 647 különböző szót tartalmaz, de banán szót nem.

Még ha az emberhez legközelebb álló majom, a csimpánz teljes jelenlegi populációjával, 200 ezer egyeddel számolunk az évmilliárdok alatt, akkor sem végeznének időben Stephen Woodcock, a tanulmány társszerzője szerint. A tételt egy korábbi kísérletben is tesztelték, amelyben hat címeres makákó majmot négy hétig tartottak billentyűzet előtt, mindössze öt oldalnyi szöveget írtak meg, tele S betűvel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!