A klímaváltozás is hozzájárulhatott az elmúlt 20 év leghalálosabb időjárási jelenségeihez

2024. október 31. – 12:20

Másolás

Vágólapra másolva

Egy friss kutatás szerint a klímaváltozás valószínűbbé és intenzívebbé tette az elmúlt 20 év tíz legpusztítóbb időjárási jelenségét. A tanulmány elkészítéséhez a londoni Imperial College tudósai elemezték néhány szélsőséges időjárási jelenség adatait.

A viharok, hőhullámok, árvizek Európában, Afrikában és Ázsiában több mint 570 ezer ember halálát okozták. A BBC szerint az új kutatás rávilágít arra, hogy a tudósok már most be tudják bizonyítani az éghajlatváltozás egyes időjárási jelenségekre gyakorolt hatásait. A kutatók a nemzetközi katasztrófa adatbázis segítségével vizsgálták az elmúlt 20 év tíz leghalálosabb természeti katasztrófáját.

Az előrejelzők évek óta légköri modelleket használnak arra, hogy megjósolják a jövőbeli időjárást. A kutatók a tanulmányhoz újrahasznosították ezeket a modelleket, majd megint lefuttatták őket, hogy megnézzék, mennyire valószínűek az ilyen időjárási jelenségek a jelenlegi éghajlati viszonyok között. Olyan szimulációkat is készítettek, amelyekben azt vizsgálták, mennyire valószínűek ezek az események egy olyan világban, ahol nem volt ipari forradalom.

A 2011-es szomáliai aszály volt az elmúlt két évtized legpusztítóbb időjárási katasztrófája, a becslések szerint több mint 250 ezer ember halt meg miatta. A brit kutatók arra jutottak, hogy az aszályt kiváltó alacsony csapadékmennyiséget az éghajlatváltozás még valószínűbbé és szélsőségesebbé tette. A listán szerepel még a Franciaországot érintő 2015-ös hőhullám, amely több mint háromezer ember halálát okozta. A tudósok szerint a klímaváltozás ezt is sokkal valószínűbbé tette.

A tanulmány tartalmazza továbbá a 2022-es és 2023-as európai hőhullámokat is, amelyekben együttesen nagyjából 90 ezer ember halhatott meg. Az Imperial College munkatársai szerint mindez lehetetlen lett volna, ha nincs klímaváltozás. A 2007-ben Bangladesre, a 2008-ban Mianmarra és a 2013-ban a Fülöp-szigetekre lecsapó halálos ciklonok valószínűségét és intenzitását is az éghajlatváltozás növelhette. De a tudósok szerint ugyanez volt a helyzet a 2013-as indiai áradások esetén is.

A kutatók szerint szélsőséges időjárás miatt meghalt emberek száma sokkal nagyobb lehet az adatbázisban szereplő számoknál, mert a hőhullámok halálos áldozatait a világ szegényebb országaiban nem szokás nyilvántartani. A tanulmányt egyébként még a spanyolországi áradások előtt készítették. De az már most látszik, hogy a legalább 95 halálos áldozatot szedő spanyolországi árvizeknek is köze lehet a klímaváltozáshoz.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!