Az OpenAI csütörtökön jelentette be, hogy olyan terméket fejlesztett ki, ami az eddigi legközvetlenebb fenyegetést jelentheti az olyan nagy technológiai riválisra, mint például a Google. Az OpenAi egy olyan keresőmotort fejlesztett ki, amely a kezdetektől fogva mesterséges intelligenciát használ. Ezt a terméket SearchGPT-nek nevezik, a keresőmotorról egy hosszabb írást közölt a CNN.
A vállalat a SearchGPT-t egyelőre csak teszteli. A termékről azt lehet tudni, hogy a mesterséges intelligencia technológiáját a webről származó valós idejű információkkal kombinálja. Ennek köszönhetően az emberek ugyanúgy tudnak rajta információt keresni, mint ahogyan a ChatGPT-vel beszélgetnek.
Jóllehet a keresőmotor jelenleg csak egy korlátozott számú felhasználó számára végzett korai tesztelés alatt áll, az OpenAI a jövőben tervezi az eszközök ChatGPT-be való integrálását.
Az új funkcióval az OpenAI közvetlen versenytársa lesz a Google-nak, amely évek óta uralja az online keresési piacot.
A veszélyt a Google is érzi. A cég mostanában igyekszik lépést tartani az AI „fegyverkezési versenyével”, amelyet az OpenAI a ChatGPT 2022 novemberi elindításával indított el.
A SearchGPT ugyanakkor veszélyt jelenthet a Microsoft Bing keresőmotorra is, amely éppen tavaly építette be a rendszerébe az OpenAI saját technológiáját, hogy jobban fel tudja venni a versenyt a Google-val.
És hogy mit tud a SearchGPT? Az OpenAI azt állítja, hogy a keresőmotorjuk segítségével a felhasználók természetes nyelven tehetnek majd fel kérdéseket – ugyanúgy, ahogyan a ChatGPT-vel beszélgetnek –, és válaszokat kapnak, amelyeket aztán további kérdésekkel bombázhatnak.
A ChatGPT-vel ellentétben azonban – amely gyakran régebbi adatokra támaszkodik a válaszok generálásakor – a SearchGPT naprakész információkat fog nyújtani, a vállalat szerint „egyértelmű és releváns forrásokra” mutató online linkekkel.
Az OpenAI egy demót is bemutatott. Ebben a SearchGPT a „legjobb paradicsom Minnesotában termeszthető” kérdésre válaszolt a paradicsomfajtákról szóló információkkal, valamint olyan oldalakra mutató linkekkel, mint a „The Garden Magazine” és a „The Gardening Dad”. Az eszköz egy oldalsávot is megjelenített a releváns információkhoz vezető további linkekkel.
A CNN emlékeztet rá, hogy az OpenAI új eszköze azután jelent meg, hogy a Google májusban új, mesterséges intelligencia által generált összefoglalókat vezetett be egyes keresési találati oldalak tetejére, hogy a felhasználóknak ne kelljen több linkre kattintaniuk, ha gyors választ szeretnének kapni kérdéseikre.
Igaz, a Google gyorsan vissza is vonta a funkció használatát, miután az hamis, sőt egyes esetekben teljesen értelmetlen információkat szolgáltatott egyes felhasználók kérdéseire adott válaszként.