Katasztrofális üzemzavar történt a SpaceX Falcon 9 rakétájának kilövése után: a második fokozat a világűrbe érve darabjaira hullott – írja a New York Times. A SpaceX már 300 körüli sikeres kilövésen van túl pedig, sőt 2016 óta nem volt ilyen súlyos balesete. A rakéta a Starlink műholdakat szállította az űrbe.
Elon Musk, a SpaceX vezére közölte, a RUD-nak rövidített „gyors, előre nem tervezett szétesés” történt. Az X-re kitett posztjában azt is írta, a csapata elemzi az adatokat, hogy megértsék a történteket. Az még nem világos, a fő rakéta által hordozott 20 Starlink műhold menthető-e. Úgy tudni, többük nem a kiszemelt Föld körüli pályára állt. A feladat most az, hogy a műholdak saját hajtóműveivel megpróbálják helyes pályára állítani őket, mielőtt a gravitáció lehúzná őket a légkörbe, ahol megsemmisülnek.
A repülés amúgy gond nélkül kezdődött, a folyamatosan újrahasznosított első fokozatú segédrakéták gond nélkül leváltak, és egy Csendes-óceánon álló hajóra szálltak le. A második fokozaton lehetett némi jégképződést észlelni, le is törtek róla jégdarabok, de sikerült Föld körüli pályára állítani a Falcont. Itt le is állt a közvetítés, a második fokozatnak a leválás és a légkörben való megsemmisülés előtt még egy löketet kellett volna adnia, hogy az elliptikusról koncentrikus pályára állítsa az űrhajót, ekkor történhetett a baleset.
A Falcon 9 rakéta legutóbb tehát 2016-ban szenvedett balesetet, akkor a kilövőállásban robbant fel. Emberi áldozata se annak, se a mostani katasztrófának nem volt. Mindez azért is nagy szó, mert nagyüzemben küldik fel a Falconokat a világűrbe, tavaly 91 kilövés volt, idénre 140-nél is többet terveznek. A mostani baleset azonban keresztbe tehet ennek, és több missziónak is, így a Polaris Dawn nevű magánrepülésnek és a NASA repülésének a Nemzetközi Űrállomásra is.