Heteken belül akkorát robban majd egy csillag, hogy szabad szemmel is látható lesz

2024. július 2. – 15:32

Másolás

Vágólapra másolva

Néhány héten belül szabad szemmel is látható lesz a T Coronae Borealis kettős csillag, ugyanis hamarosan robban – írja a Space.com. Nem kell aggódni, a T CrB nem megy sehova, néhány évtizedenként robban egyet, ezért visszatérő nóvának számít. Nem szabad keverni a szupernóvával, ami egy egyszeri esemény, egy haldokló csillag utolsó robbanása.

A T CrB nagyjából 3000 fényévre van tőlünk, az Északi Korona csillagképben, ezért általában csak teleszkóppal látható, szabad szemmel nem. Egy fehér törpéből és egy vörös óriásból áll. A törpe gravitációja miatt anyagot húz el az óriástól, és amikor elég nagy mennyiségű anyag elég közel kerül a kisebb csillaghoz, akkor annyira felhevül, hogy beindul a magfúzió, és robban egy nagyot.

Ezt először Burchard apát vette észre 1217-ben, mikor felnézett az égre a németországi kolostorából. Azóta 1866-ban és 1946-ban is látni lehetett szabad szemmel, és ez alapján a kutatók arra következtetnek, hogy 75-80 évenként robban a csillag.

Csillagászok tavaly márciusban még egy robbanás előtti kis beesést is érzékeltek, azaz a csillag kicsit halványodott, ami azt jelzi, hogy hamarosan robban. Bradley Schaefer szerint 2024 májusától számítva néhány hónapon belül bekövetkezhet a robbanás.

Amikor a T CrB berobban, akkor egy rendkívül fényes csillagként jelenik majd meg az égen, ami legalább nagyjából egy hétig látható lesz a Hercules és az Ökörhajcsár csillagképek között.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!