Lábszárból kivett 15 centis idegszállal mentették meg egy beteg látását a Semmelweis Egyetem sebészei

2024. június 19. – 11:11

Másolás

Vágólapra másolva

A Semmelweis Egyetem plasztikai sebészei és szemészei úgy mentették meg egy beteg látását, hogy egy érzőideg és a szem szaruhártyája közé ültették be a beteg lábszárából kivett 15 centiméteres idegszálat – derül ki az egyetem beszámolójából. A betegnek egy központi idegrendszeri tumor okozott idegkárosodást, emiatt küzdött rendszeresen kiújuló, nem gyógyuló szaruhártyafekéllyel. Három szemműtéten esett át korábban, hogy a további látásromlást megelőzzék. A műtét óta azonban a fekély nem tért vissza, állapota javul, és sikerült megakadályozni, hogy teljesen elveszítse a látását, közölte az egyetem.

Különböző idegproblémák, vírusos fertőzések és veleszületett agybetegségek is okozhatnak olyan szaruhártyaidegi elváltozásokat, melynek következtében a betegnek nem kezd el automatikusan könnyezni a szeme, vagy nem csukja be, ha belerepül egy bogár. Ennek meggyógyítására egy speciális eljárással végezte el az első ilyen műtétet az egyetem sebészeti és szemészeti csapata egy középkorú nőn, az operáció során a beteg lábszárából vettek ki egy 15 centiméteres idegszálat úgy, hogy az a lábban se okozzon komplikációt.

„Az én feladatom az volt, hogy a lábszárból kivett vastag ideget több rostra osszam, mikroszkóp alatt megvarrjam őket, majd a homloknál kialakított, egy úgynevezett bőr alatti alagútrendszeren keresztül átvezessük az ideget az ép oldalról” – mondta dr. Klárik Zoltán, az egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika plasztikai sebésze.

Fotó: Zellei Boglárka / Semmelweis Egyetem
Fotó: Zellei Boglárka / Semmelweis Egyetem

Az idegszál eltávolítása után a szemészeti csapat a szemhéjon keresztül illesztette be a szemfelszínbe az ideget, majd a kötőhártya alatt elvezetve a szaruhártya körül öt pontban fixálták azt. A speciális szemészeti és plasztikai mikrosebészeti beavatkozás közben az orvosok operációs mikroszkóp alatt varrták össze az idegeket.

Fotó: Zellei Boglárka / Semmelweis Egyetem
Fotó: Zellei Boglárka / Semmelweis Egyetem

„Az operáció legnehezebb része éppen annak megszervezése volt, hogy milyen sorrendben végezzük a műtét lépéseit, hogy a plasztikai sebész és a szemészeti team felváltva tudjon dolgozni” – mondta dr. Füst Ágnes adjunktus a négyórás beavatkozás nehézségeiről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!