Először altattak el itthon méhen belül egy magzatot, hogy vért adjanak neki
2024. április 9. – 21:04
Először végeztek Magyarországon a magzat altatásával járó méhen belüli beavatkozást a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján – tudatta az egyetem hivatalos honlapja. Az eljárással sikerült elkerülni, hogy az érintett baba extrém koraszülött legyen. Az első sikeres beavatkozást január óta további négy követte.
Borbála a terhesség 32. hetében született 1900 grammal. Most már két hónapos, a súlya szépen gyarapodik, jól fejlődik, ügyes, erős baba édesanyja elmondása szerint. Ő volt az első, akit a méhen belül elaltattak.
„Az anyuka szervezete ellenanyagot termelt a baba vércsoportja ellen, a 28. hétre olyan súlyos vérszegénység alakult ki az 1200 grammos magzatnál, hogy csak vérátömlesztéssel lehetett elkerülni az azonnali császármetszést. Vér a köldökzsinóron keresztül is adható, amire hazai szinten Pécsen már többször volt példa. Ezt az eljárást a méhlepény elhelyezkedése miatt nem alkalmazhattuk. Egy megoldás jöhetett szóba, ha közvetlenül a magzat hasi vénájába adjuk a vért” – mondta Benkő Zsófia, a klinika adjunktusa, aki korábban egy kétéves londoni továbbképzésen sajátította el az ehhez szükséges tudást.
Első lépésként a magzatot méhen belül kellett a megfelelő pozícióba segíteni, majd beadni a combjába az altató és fájdalomcsillapító gyógyszerkoktélt egy speciális tűvel. Ezt követően lehetett megkezdeni magát a vérátömlesztési beavatkozást, amelyhez
a magzati májban elhelyezkedő 5-6 milliméter átmérőjű vénát kellett megszúrni, hogy a vérkészítmény a magzat keringésébe juthasson.
Benkő az RTL-nek elárulta azt is az operációról, hogy mint egy színdarabnál, többször elpróbálták a műtét előtt az egész beavatkozást, kinek, mi lesz a dolga, ki hová fog állni, milyen eszközt használ, mi a legmegfelelőbb.
Merkely Petra adjunktus szerint egy ilyen pici magzatnál ez az egy hónap, amit a méhen belül töltött, életmentő lehet. „Az egész életét meg fogják határozni azok a hetek, amit még a méhen belül fejlődhetett.”
A Magzati Medicina Munkacsoport az ország egész területéről fogadja azokat a várandósokat, akik magzata számára életmentő lehet ez a hazánkban egyelőre egyedülálló megoldás.