Az évtized eddigi legnagyobb napkitörését észlelték, hétvégén éri el a Földet
2023. december 15. – 13:34
A NASA Solar Dynamics Observatory űrszondája a legmagasabb kategóriába sorolt, X-osztályú napkitörést észlelt, a statisztikák szerint 2017 óta ez a legerősebb ilyen dokumentált jelenség.
A napkitörések úgynevezett koronakidobódással járnak, ilyenkor a Nap sokmillió tonna plazmát köp ki magából, amikor ez elkapja a Földet, akkor szoktak problémák lenni. A 2017-es eset például erős geomágneses viharokat okozott, és Dél-Amerikában két órára megbénított minden rádiós kommunikációt és adatátvitelt. Most előreláthatólag nem tapasztalunk majd ennyire komoly következményeket, a koronakidobódás nagyja ugyanis elkerüli a Földet. Amit észlelhetünk belőle, az a várakozások szerint vasárnap éri el a bolygót, és a magas északi szélességi fokokon látványos északifény-jelenségekkel jár majd. Hogy Magyarországról is megfigyelhető lesz-e ilyesmi – ahogyan legutóbb novemberben –, egyelőre nem tudni, de van esély rá.
Az, hogy mostanában feltűnően sok ilyen eseményt tapasztalhatunk, valójában nem rendkívüli: a naptevékenység 11 éves ciklusokban erősödik és gyengül, és most éppen az erős időszak maximumához közelítünk (várhatóan valamikor 2024 közepén lesz a csúcs). Egy durvább napkitörésnek súlyos következményei is lehetnek, műholdakat, földi kommunikációs rendszereket, vagy akár az energiahálózatot is meg tudná zavarni, vagy akár ki is ütni egy ilyen jelenség.