Az életünket veszélyeztető aeroszolok nélkül akár 50%-kal erősebb lenne a globális felmelegedés
2023. március 2. – 11:03
Az ipari forradalom óta az üvegházgázok mellett az aeroszolok kibocsátása is nőtt. Az aeroszolok, amik származhatnak természetes (például sivatagi por, tengeri só) vagy emberi tevékenységből fakadó forrásból (korom, kén-dioxid) összetett módon befolyásolják az éghajlatot. A Másfélfok cikke egy tavaly megjelent Nature tanulmányt szemléz, miszerint az aeroszolok összességében hűtik a légkört,
nélkülük 30-50%-kal erősebb lenne a globális felmelegedés
És míg az autókból és szénerőművekből kibocsátott szén-dioxid évszázadok alatt kerül csak ki a légkörből, az aeroszolok időtartama a légkörben rövid időtartamú – egy hónap alatt kikerülnek – ezáltal a hűtőhatásuk is.
Itt azonban fellép egy paradox helyzet: ugyanis az aeroszolok légszennyező anyagok, ami azt is jelenti, hogy halálos egészségügyi fenyegetést jelentenek mindannyiunk számára.
Évente körülbelül hétmillió ember hal meg szív- és tüdőbetegség miatt, amit a levegőben lebegő részecskék okoznak. Így egyértelműnek tűnhet, hogy abba kell hagynunk az aeroszolok kibocsátását.
Akkor azonban számolnunk kell azzal is, hogy megszűnik az éghajlatra gyakorolt hűtőhatásuk, miközben a bolygó csak tovább melegszik. Kínában és Európában például az aeroszol kibocsátás csökkentése és megszüntetése akár 40%-kal is felerősítheti a meleg időszakot.
Mindeközben az aeroszolkibocsátás hatással van a szélsőséges időjárási eseményekre is: árvizek kialakulására, de az aeroszolok voltak a fő okai a 20. század végén pusztító szárazságnak a Száhel övezetben, ami mintegy százezer ember halálához vezetett.
Az aeroszolokhoz hasonlóan hűtő hatása van a légkörbe kerülő homoknak és pornak is. A sivatagi por ugyanis befolyásolja a felhőképződést és a beérkező napsugarak mennyiségét. A Nature kutatása szerint a technológiai fejlődésnek és mezőgazdaságnak köszönhetően a légkörbe kerülő por mennyisége az 1800-as évek közepe óta nagyjából 55%-kal nőtt az iparosodás előtti időkhöz képest. A por szintén hozzájárul a globális felmelegedés mérsékléséhez,
mintegy 8%-át elfedte. Azonban az 1980-as évek óta a por mennyisége is csökken,
és nem lehet pontosan megbecsülni, hogyan fog változni a légköri por mennyisége a következő évtizedekben.