Ír akcentusa lett egy amerikai daganatos betegnek, aki soha nem járt Írországban
2023. február 17. – 08:53
Egy amerikai férfinak ír akcentusa lett, miután prosztatarákot diagnosztizáltak nála, annak ellenére, hogy soha életében nem járt Írországban – írja a BBC a British Medical Journalben megjelent tanulmányt idézve.
Az esetet az észak-karolinai Duke Egyetem és a dél-karolinai Karolina Urológiai Kutatóközpont közösen tanulmányozta. Leírásuk szerint a férfi az ötvenes éveiben járt, amikor kifejlődött nála a külföldi akcentus szindróma (FAS), ami nem keverendő össze a szintén FAS rövidítésű magzati (fetális) alkohol szindrómával, amely az alkoholista szülők gyermekeinél lép fel. A férfinak nem volt közvetlen írországi rokona, de haláláig megmaradt az ír kiejtése.
Az elmúlt években világszerte több hasonló esetet jegyeztek fel, de a tanulmány szerzői szerint ez az első olyan eset, amikor a FAS-t prosztatarákos betegnél írták le, és a harmadik olyan, amelyet rosszindulatú daganatos betegnél figyeltek meg.
A tanulmány szerint a férfi a húszas éveiben Angliában élt, voltak írországi barátai és távoli családtagjai, de korábban soha nem beszélt külföldi akcentussal. Az ír kiejtést 20 hónappal a kezelése után kezdte átvenni, és ez állandósult nála.
A betegnél a kemoterápia ellenére a prosztatarákból agyi áttétek képződtek. A kutatók gyanúja szerint a kiejtés megváltozását a paraneopláziás eredetű neurológiai betegségnek (PND) nevezett állapot okozta. Ez akkor fordul elő, amikor a daganatos betegek immunrendszere megtámadja az agyuk, valamint az izmok, az idegek és a gerincvelő egyes részeit. Végül ez vezetett a férfi halálához is.
Korábban más hasonló esetet is leírtak. Egy brit nő 2006-ban agyvérzést kapott, ami után jamaicai hangzású akcentusa lett. Egy 1941-ben történt esetnél a történelmi körülmények különösen megnehezítették a beteg életét. Egy fiatal norvég nőt egy második világháborús légitámadásban szilánk sebesített meg, ami után német akcentus alakult ki nála. A helyiek ezután elkerülték, mert náci kémnek hitték.