Lefilmeztek egy ikrafátyolt húzó mélytengeri tintahalat
2022. július 9. – 17:52
Igen ritka felvételt tett közzé YouTube-csatornáján a Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI). A kutatóintézet évtizedek óta figyeli robot-tengeralattjárókkal a Kaliforniai-öböl mélységeit, és néha egészen különleges videókat tudnak készíteni. A héten bemutatott felvételen egy mélytengeri tintahal látható, amint ikráit fátyolszerű alakzatban húzza maga után.
Az állatot a parttól nagyjából 90 kilométerre, 1390 méter mélyen sikerült megfigyelni, a Bathyteuthis nemzetség egy eddig ismeretlen fajának képviselője. A távirányítású tengeralattjáró nagy felbontású videókatkészített a tintahalról és az ikrákról, a MBARI kutatói szerint a felvételek „lehetővé teszik, hogy hihetetlen részletességgel vizsgáljuk ezt a nyílt vízen szaporodó állatot”. Egyébként nem nagy tintahalról van szó, teste a karok nélkül legfeljebb 7,5 centiméteresre nő meg.
A kutatók szerint rendkívül szokatlan, hogy a nőstény tintahalak magukkal viszik az ikrákat, azaz gyakorlatilag költenek. „A legtöbb tintahal úgy szaporodik, hogy ikrahüvelyeket rak le a tengerfenéken vagy kocsonyás anyagban bocsátja ki az ikrákat a nyílt vízbe. Az ikrákat ezután magukra hagyják” – írta a MBARI közleményében. Néha azonban a gondoskodó nőstények a kikelésig magukkal hordozzák az ikrákat, hogy javítsák kicsinyeik túlélési esélyeit. A felvételen látható „fátyol” alapja az említett kocsonyás anyag, ezen találhatók az csillogó, gyöngyszerű ikrák zsinórjai.
Az ikrák hordozása valószínűleg nagy fáradság a nősténynek, és annak kockázatát is növeli, hogy egy ragadozó felfigyel az állatra. Emiatt ritka, hogy megfigyelik ezt a viselkedést, a MBARI csupán most másodszor látott ilyesmit Bathyteuthis tintahalaknál, először 2005-ben történt hasonló. Két további tintahalfajnál is megfigyeltek ikrahordozást, és a kutatók szerint a jövőben más, mélyben élő tintahalakról is kiderülhet, hogy költenek.