Nyomtatott napelemekkel felszerelt Teslákkal akarnak megtenni 15 ezer kilométert ausztrál tudósok
2022. április 22. – 15:16
Ausztrál tudósok nyomtatott napelemekkel szerelnek fel Teslákat, így akarják tesztelni, hogy képes-e a napenergiája feltölteni az elektromos autókat. A 15 100 kilométeres tesztút szeptemberben kezdődik majd.
A Charge Around Australia projektben 18 darab, 18 méter hosszú, laminált műanyagból készült, nyomtatott napelemtáblával szerel majd fel egy Tesla elektromos autót. A napelemekkel azt akarják tesztelni, hogy lehetséges-e napenergiát használni az elektromos autók töltésére. A napelemeket egy olyan szerkezettel gyártják, amit eredetileg borcímkék nyomtatására használtak, a napelemek gyártása négyzetméterenként kevesebb mint 10 dollár.
Paul Dastoor, a nyomtatott napelemek megalkotója a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy a Newcastle-i Egyetem csapata nemcsak a panelek tartósságát teszteli, hanem arról is kapnak információkat, hogy milyen más környezetben használható ez a technológia, akár az űrben is. Szerinte a panelek feltalálása egy megoldás lehet arra, hogy az elektromosautó-tulajok messzebbre is tudjanak közlekedni, illetve a projekt újra felveti az éghajlatváltozás fontos kérdéseit és megoldásait. A csapat 84 napos Tesla-út során 70 iskolát tervez meglátogatni, hogy a diákok ízelítőt kapjanak abból, hogy mit hozhat a jövő.
Arra a kérdésre, hogy Elon Musk mit szólna a CAA projekthez, Dastoor azt mondta, reméli, hogy elégedett lesz.