Időszakosan gyorsabban tud mutálódni az új koronavírus

2022. február 25. – 14:39

Másolás

Vágólapra másolva

Evolúciós robbanásokat fedeztek fel a koronavírus megbetegedést okozó SARS-CoV-2 vírus variánsainak történetében ausztrál kutatók. A Molecular Biology and Evolution c. tudományos lap pénteki számában közölt kutatás szerint a vírus rövid időszakokra képes felgyorsítani evolúciós ütemét, és más vírusoknál sebesebben hoz létre variánsokat.

A vírus több száz variánsának genomját szekvenálta Sebastian Duchene és kutatócsoportja a Melbourne-i Egyetemről, hogy megértsék az aggodalomra okot adó variánsok, mint a delta vagy az omikron keletkezésének mechanizmusát. „Eleinte úgy véltük, a SARS-CoV-2 megnövelte az evolúciós sebességét, de valójában arra képes, hogy időszakosan gyorsuljon fel” – mondta Duchene.

Kimutatták, hogy az aggodalomra okot adó variánsok – köztük a béta és a delta – gyorsabban, hetek alatt mutálódtak, mint a korábbi változatok, melyek hónapok alatt keletkeztek. Az úgynevezett helyettesítési rátának – vagyis az új mutációk számának az egyes generációkban – négyszer gyorsabbnak kell lennie, mint a háttérsebesség, hogy a négy elemzett, aggodalmat keltő változat létrejöjjön. „A delta például mindössze hat hét alatt alakult ki az eredeti formából” – magyarázta Duchene. Hozzátette, hogy a vírus erős természetes szelekciója az immunitás elkerülése érdekben, valamint a vírusátadások magas száma mind szerepet játszhat a gyors mutációs időszakok kialakulásában – írja az MTI.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!