Először figyeltek meg egy távoli galaxist haldoklás közben

Egy nemzetközi kutatócsoportnak sikerült megfigyelnie egy haldoklás folyamatában lévő távoli galaxist. Ehhez az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében lévő Alma teleszkópja által gyűjtött adatokat elemezték – írja az MTI. Az eredményeiket a Nature Astronomy című szaklapban tették közzé.

Az ID2299 jelű galaxis olyan távoli, hogy 9 milliárd évbe telik, míg fénye elér a Földre. Az ellipszis formájú galaxis nagyon ritka jelenséget él át, amelyet sohasem figyeltek még meg ilyen távolságból – mondta Emanuele Daddi, a Saclay Nukleáris Kutatóközpont asztrofizikusa, a tanulmány társszerzője.

Az ID2299 a csillagképződéshez szükséges gáza több mint felét kibocsátotta. Ez óriási arány, évente 10 ezer Nap tömegével egyezik meg – mondta Daddi. A jelenséget a kutatók szerint az idézhette elő, hogy a galaxis egy másik galaxissal ütközött.

Mindeközben az ID2299 ugyanennyi gázt használt új csillagok képzésére szintén nagyon magas arányban, a Nap tömegének mintegy 550-szeresének megfelelő mértékben. Összehasonlításképpen: a Tejútrendszer évente három napnyi tömegű gázt termel. Ilyen körülmények között a galaxis néhány tízmillió év alatt sterillé válik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!