Zsidó színművész képzést indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem

2024. november 7. – 14:01

Zsidó színművész képzést indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem
Vidnyánszky Attila a sajtótájékoztatón – Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Zsidó színházi specializációt indít a 2025-ös tanévtől a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). Az ötéves színművész képzést az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezte az SZFE-nél, ahol héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül várják a jelentkezőket.

Az Uránia filmszínház kávézójában csütörtök délelőtt rendezett sajtótájékoztatón az SZFE rektora, dr. Sepsi Enikő elmondta, hogy örült, amikor az SZFE kuratóriumi elnökétől, Vidnyánszky Attilától értesült a specializációról, és hatékonyan tudtak együttműködni a képzésben részt vevő Milton Friedman Egyetemmel is, akik a héber nyelv és a zsidó kultúra oktatását vállalják.

A zsidó színházi képzésben részt vevő 7-9 hallgatónak két osztályvezetője lesz, egyikük Maia Morgenstern román színésznő, a bukaresti jiddis színház igazgatója, aki többek között A passió című Mel Gibson-filmből ismert. A másik osztályvezető Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke. Az alapítók szerint a képzés célja az, hogy a hallgatók a diplomaszerzés után az EMIH épülő kulturális létesítménye, a Baross utcai Firgun Színház színészei legyenek, így a diákok már a jelentkezésükkor vállalják ezt.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója felidézte, hogy az általa alapított beregszászi színházi társulat fiatal tagjainak is azt mondta egykor, hogy érezzék a kiválasztottságukat, azt, hogy küldetést teljesítenek. Szerinte a most születő képzésre is azokat a fiatalokat várják, akik átérzik ezt. Azt mondta, az SZFE-s munkát megelőzi egy előkészítő képzés is, amit a Nemzeti Színházban tartanak.

„Én tényleg úgy gondolom, a magyar színjátszás nagyon-nagyon sokat köszönhet a zsidóságnak, ezért fontos, hogy a Nemzeti Színház is álljon bele ebbe a történetbe, ezzel is jelezze, hogy van egy folytonosság”

– hangsúlyozta az igazgató.

Szinetár Miklós és Köves Slomó – Fotó: Bődey János / Telex
Szinetár Miklós és Köves Slomó – Fotó: Bődey János / Telex

A sajtótájékoztatón jelen volt Szinetár Miklós rendező is, aki oktatóként szintén részt vesz majd a képzésben. A rendező megismételte Vidnyánszky szavait a magyar zsidóság színházi kultúrában betöltött fontos szerepéről, amit szerinte nem szabad elfelejteni

„egy olyan országban, ahol a legnagyobb költőt úgy hívják, hogy Petrovics Sándor, a legnagyobb festő Munkácsy Mihály és a legszebben beszélő színész a Berger néven született Básti Lajos”.

Szinetár korábban több mint ötven éven át tanított a Színművészetin, bár úgy tűnt, az egyetem alapítványi átalakítását ő sem nézte jó szemmel, amikor korábban azt nyilatkozta, ahogyan történt, szerinte „rosszabb, mint disznóság, hülyeség”.

Az EMIH-t vezető Köves Slomó szerint az SZFE új képzése egy újabb lépés a magyarországi zsidó identitás megélésére, ezért nagy reményeket fűznek a terveik szerint jövőre megnyíló Firgun színházhoz. A programban részt vevő hallgatókat a nemzetközi vérkeringésbe is bekapcsolják majd, amiben egy izraeli egyetem lesz a partnerük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!