Meghalt Terry Hall, a Specials frontembere

2022. december 20. – 09:26

Másolás

Vágólapra másolva

63 éves korában elhunyt Terry Hall, a brit Specials zenekar frontembere, írja a Guardian. A Specials a '80-as évek egyik meghatározó brit zenekara volt, amely a jamaicai gyökerű ska zenét kombinálta popzenei elemekkel (erre később 2-tone skáként hivatkoztak már), punk attitűddel és társadalom-, illetve kormánykritikus szövegekkel.

Hall Coventryben született, és kifejezetten nehéz körülmények között nőtt fel. Hiába volt tehetséges focista és kifejezetten jó tanuló, az autóiparban dolgozó szülei sem a sportkarriert, sem az egyetemi pályát nem támogatták, ezért már 14 évesen kénytelen volt építkezéseken dolgozni és otthagyni az iskolát. 2019-ben pedig elárulta, hogy 12 évesen egy franciaországi iskolai kirándulás során egy pedofil bűnbanda elrabolta. Emiatt a tinédzserévei nagy részét súlyos depresszióban töltötte, 13 évesen pedig már váliumot szedett.

A '70-es évek végén csatlakozott a korábban Coventry Automatics néven működő, majd Specialsre váltó zenekarhoz énekesként. A Gangster című számukkal már országos rádiós játszásokat értek el, az 1979-es debütáló albumukon pedig olyan későbbi nagy slágerek szerepeltek, mint a Too Much Too Young vagy az A Message to You Rudy.

A következő években a Specials egyre népszerűbb lett Angliában, a csúcsot pedig az 1981-es Ghost Town című számuk jelentette, amivel három hétig voltak a slágerlisták élén. A dal telibe találta az akkori közhangulatot, hiszen pont a nagyvárosi fiatalok elégedetlensége és kilátástalansága ihlette egy olyan időben, amikor gyakoriak voltak a zavargások az országban.

Hall nem sokkal később kilépett az együttesből, és két másik Specials-taggal megalapította a Fun Boy Three, később pedig a Colourfield zenekart, de más projektekkel is próbálkozott, mint a Terry, Blair & Anouchka vagy a Vegas. Végül a '90-es években kezdett szólókarrierbe.

A 2000-es években Hall számos közreműködésben bukkant fel, például vokálozott a Gorillaz 911 című számában, a Toots and the Maytals Grammy-díjas albumán, de dolgozott a Dub Pistolsszal is. Végül 2008-ban tért vissza az akkor újra aktívvá váló Specialsbe, amellyel három évvel ezelőtt egy új nagylemezt is kihozott.

Hall és a Specials hagyatéka egyértelműen az, hogy a '80-as években sikerült a fehér angoloknak és főként karibi bevándorlóknak közös kulturális nevezőt találni azzal, ahogy a Karib-szigetek zenei hagyatékát ötvözték a brit popzenével úgy, hogy közben folyamatosan érintették a rasszizmus, a rendőri erőszak és a gyárvárosi fiatalok kilátástalanságának témáit. A Specials azon kevés nagyon korai zenekarok egyike volt Angliában, ahol vegyesen voltak fehér és fekete zenészek az együttesben. Ezenkívül óriási szerepe volt a ska zene elterjedésében és abban, hogy az alapvetően karibi műfaj később gyökeret tudott verni világszerte.

Halálának okát sem a családja, sem a zenésztársai nem közölték.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!