Amerikai légicsapás érte Iránt a Hormuzi-szorosnál történt dróntámadás után
Az Egyesült Államok pénteken légicsapásokat hajtott végre iráni célpontok ellen, válaszul arra, hogy egy iráni dróntámadás ért egy szingapúri zászló alatt közlekedő kereskedelmi hajót az ománi partok közelében, írja a Reuters. Az amerikai Központi Parancsnokság közlése szerint rakéta- és drónraktárakat, valamint part menti radarállomásokat támadtak, míg iráni sajtóértesülések szerint egy lövedék a stratégiai jelentőségű vízi út partján fekvő Sirik kikötőváros közelében csapódott be. A támadás újra bizonytalanná teheti a két ország között nemrég létrejött ideiglenes megállapodás sorsát.
Teherán továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy ellenőrzést gyakoroljon a Hormuzi-szoros felett, és figyelmeztette a Perzsa-öböl menti államokat, hogy ne támogassák Washingtont. Irán szerint a biztonságos hajózás nem garantálható, ha figyelmen kívül hagyják part menti államként betöltött szerepét. Az iráni állami televízió arról is beszámolt, hogy három külföldi tartályhajót figyelmeztetés után visszafordítottak, mert engedély nélkül próbáltak áthaladni a szoroson, ezt az amerikai fél egyelőre vizsgálja.
A térségben ugyanakkor más fronton előrelépés történt: Izrael és Libanon megállapodást írt alá az Izrael és a Hezbollah közötti harcok lezárásáról. A megállapodás a Hezbollah lefegyverzését és az izraeli csapatok kivonását irányozza elő, a Hezbollah azonban közölte, hogy nem működik együtt. A Hormuzi-szoros körüli feszültség ellenére a kőolaj ára pénteken mintegy három százalékkal csökkent, miközben az Egyesült Államok és az Öböl menti Együttműködési Tanács ismét a szorosban biztosítandó szabad és korlátozásmentes hajózás mellett állt ki.