Az Európai Bizottság szerint elfogadhatatlan Zelenszkij Orbánnak címzett mondata

Az Európai Bizottság szóvivőjét arról kérdezték, hogyan reagálnak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentéseire, amelyeket csütörtökön tett, burkoltan Orbán Viktornak címezve. Nem lehet megfenyegetni az Európai Unió tagállamait, és ezért mindkét féllel egyeztetnek – mondta Olof Gill pénteken. Az EB úgy látja, hogy Magyarország és Ukrajna között egyre durvább retorika tapasztalható.

„Úgy hisszük, egyik részről sem hasznos vagy előremutató az efféle beszédmód a közös céljaink szempontjából. Jelesül Zelenszkij elnök mondataival kapcsolatban az Európai Bizottság világosan úgy véli, hogy ez elfogadhatatlan. EU-tagállamokat nem szabad fenyegetni. Jelenleg mindkét féllel párbeszédben vagyunk ezzel kapcsolatban”

– mondta a szóvivő.

Az Európai Bizottság azt is közölte, hogy tisztában vannak a magyar hatóságok által elfogott ukrán pénzszállítmánnyal kapcsolatos hírekkel is, de nincs róluk bővebb tudásuk. A Barátság olajvezetéket övező magyar–ukrán egymásnak feszülést is figyelemmel követi az Európai Bizottság.

Az Ukrajnának szánt EU-s hitellel kapcsolatban Zelenszkij elnök a héten ezt mondta, burkoltan Orbánnak címezve: „Reméljük, hogy nem blokkolja majd egy bizonyos személy az EU-ban a 90 milliárdot vagy annak az első részletét, és az ukrán katonák hozzájutnak a fegyverekhez. Máskülönben ennek az embernek a címét átadjuk a fegyveres erőknek – hívják fel, és beszéljenek vele ők a maguk nyelvén.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!