Szagbírákat toboroz a polgármester, miután ellepte a bűz az olasz kisvárost
Jó szimatú embereket keres a Brendola nevű észak-olasz kisváros polgármestere, miután kellemetlen szagok miatt panaszok érkeztek hozzá az ipari zónák közelében élőktől, írja a Guardian. Bruno Beltrame szerint egészen pontosan hat „szagértékelőre” van szükségük, hogy kiderítsék: honnan erednek és mi okozza a kellemetlen szagokat.
A fizetett pozíció betöltéséhez nincs szükség sok mindenre: előfeltétel, hogy az illető ne legyen allergiás és ne szenvedjen légúti betegségekben, például ne legyen asztmája. Az új munkatársaknak emellett rendelkezniük kell autóval és okostelefonnal – utóbbi azért is fontos, mert a célra egy alkalmazást is kifejlesztettek, ebben rögzítik majd a szagadatokat.
A sikeres pályázókat egy szagmérésre szakosodott cég tanítja majd be a gyárakból, ipari hulladékokból, vagy éppen szennyvízből származó szagok megkülönböztetésére. Ezután mennek majd terepre, ahol gyakorlatilag annyi a feladatuk, hogy szaglásszanak – ha pedig kellemetlen szagot éreznek, rögzítsék észrevételeiket az applikációban. Az akció várhatóan hat hónapig tart majd, eddig egy tucatnyian jelentkeztek csak Beltrame szerint, főleg egyetemisták.
„Körülbelül öt évvel ezelőtt hasonló vizsgálatot végeztünk egy ipari területen, amely közel van ahhoz a helyhez, ahonnan most a kellemetlen szagok származnak” – mondta a polgármester. Beltrame szerint akkor azonosították a szagért felelős vállalatokat, most azonban nagyobb területen vizsgálódnak, hogy kiderüljön: ugyanazok-e a felelősek, vagy más vállalatokról van szó.
Brendola Veneto régióban, Vicenza megyében helyezkedik el – Vicenza a Pó-síkságon fekszik, ami Európa egyik legszennyezettebb területe. A polgármester szerint párhuzamosan több akció is folyamatban van, hogy javítsák a levegő és a víz minőségét a környéken. „Számos protokoll van érvényben, és ha a vállalkozások megszegik a szabályokat, súlyos bírsággal sújtják őket.”