Símaszkos férfi, vérnyomok az ajtónál, váltságdíjlevél – másfél hete tartja lázban Amerikát az ismert műsorvezető anyjának elrablása

Másfél hete semmit sem tudni az NBC műsorvezetőjének, Savannah Guthrie-nak az édesanyjáról, Nancy Guthrie-ról, akit arizonai otthonából raboltak el. A történtekről annyit lehet tudni, hogy az idős nőt éjszaka, nagyon rövid idő alatt vitték el a házából.
Még kérdés, hogy a tettes vagy tettesek miért őt szemelték ki, de ebben biztosan szerepet játszott, hogy a lánya az egyik legismertebb tévés újságíró az egész országban.
Savannah Guthrie és testvérei még azt is vállalták, hogy kifizetik a levélben követelt váltságdíjakat, csak adják vissza az édesanyjukat. Az eredetileg megadott határidők azóta lejártak. A nyomozás zajlik, volt olyan, akit egy időre őrizetbe vettek, mielőtt elengedték, de nem történt lényegi előrelépés az Egyesült Államokat lázban tartó emberrablási ügyben.
A legfrissebb információ, hogy a hatóságok bekérték a szomszédok kaputelefonos vagy térfigyelő kamerás felvételeit az emberrablás előtti három hétből. A CNN szerint úgy tudni, hogy egy gyanús járművet keresnek a videókon.
Felkészületlen emberrabló
Nancy Guthrie neve ismerősen csenghetett azoknak, akik állandó nézői voltak az NBC Today című napi műsorának. Nemcsak azért, mert lánya az egyik műsorvezető, hanem azért is, mert a 84 éves nő is feltűnt benne. Például megtanította a nézőknek, hogyan kell gumi nélküli lepedőt igazán szépen felhúzni a matracra. 80. születésnapján a lánya a műsor külön szegmensében köszöntötte fel az anyját, aki özvegyként nevelte fel a három gyerekét.
Savannah Guthrie az NBC csatorna oszlopos tagja, a választási műsort is általában ő vezeti, de a most zajló téli olimpián is ott lett volna. Csakhogy a február első napjára virradóra történtek mindenki számításait keresztülhúzták.

Ami biztos, hogy Nancy Guthrie január 31-én, szombaton délután Uberrel utazott a saját házától családtagjai otthonához. Az este nagy részét ott töltötte, majd az idősebb lánya és a veje hazavitték. Este 10 előtt néhány perccel ment be a házába. Másnap az egyik barátja várta vendégségbe, hogy együtt nézzék délelőtt a vasárnapi istentisztelet közvetítését, de az idős nő nem jelent meg.
Az ismerősök rövidesen értesítették a családját, ők pedig az otthonához siettek. Valószínűleg amiatt aggódhattak leginkább, hogy az idős nő talán rosszul lett, és segítségre szorul. Csakhogy a házban Nancy hűlt helyét találták. A család kihívta a rendőröket, és azonnal keresőcsapatokkal, helikopterrel és kutyákkal kezdték el átkutatni a környéket.
A hatóságok elsőre gondolhatták volna azt is, hogy az idős nő esetleg elkóborolt otthonról. Nancy viszont egyáltalán nem volt demens, ráadásul nem mozgott túl jól ahhoz, hogy messzire jusson. A házban talált bizonyítékok sem ezt a teóriát támasztották alá. A seriff szerint
a nő otthona egyértelműen egy bűncselekmény helyszínének tűnt, és „aggasztó részletekre figyeltek fel” a hatóságok.
A ház tornácán vérnyomot talált a rendőrség, amiről megállapították, hogy Nancytől származik. Egy másik fontos nyom Nancy pacemakere, ami hajnali 2:28-kor lekapcsolódott a telefonjáról, vagyis ekkor távolodhatott el a nő a készüléktől, amit aztán az otthonában meg is találtak.
Az első pillanattól kezdve kulcsfontosságú nyom volt a ház bejárati ajtaján lévő kaputelefonos kamera is, amit aznap éjjel leszereltek. Vasárnap 1:47-kor szakadt meg a kamera képe, de 2:12-kor még rögzített egy olyan jelet, ami arra utalt, hogy egy ember jelenlétét észlelte. A kamerát a tettesek elvihették magukkal, ugyanis a rendőrség azóta sem találta meg – de egy héttel az eltűnés után sikerült megszerezni a képét. Ez azért is telt több napba, mert normál esetben a Google által működtetett eszköz nem tárolja úgy a felvételeket, hogy azok lehívhatók legyenek. A nyomozóknak időbe telt a Google segítségével helyreállítaniuk és megszerezniük a videót, utána viszont egyből nyilvánosságra is hozták.
A felvételeken látszik, hogy hajnali 2 előtt egy símaszkos, fegyverrel is felszerelkezett alak ügyködött Nancy Guthrie otthonának bejáratánál. Így több dolog is kiderült a tettesről. Például az, hogy valószínűleg nem képzett fegyverhasználó. „Van egy kicsi, félautomata pisztolya, ami azért ekkora, hogy el lehessen rejteni, és amit zsebre is tehetett volna, de ehelyett egy nagy méretű revolverhez való tokba teszi. Még csak nem is passzolnak egymáshoz” – jegyezte meg a CNN-nek Steve Moore, egy nyugdíjas FBI-ügynök. A feltételezett emberrabló ruháit szintén tüzetesen elemzik a nyomozók, így tovább fog szűkülni a kör.

Ismertetőjel lehet a testtartás és a mozgás is. Az FBI reméli, hogy valaki ezek alapján felismeri a felvételen szereplő alakot. A videón szereplő illető fel-alá lépkedett a kamera előtt, miközben igyekezett eltakarni magát és az őt figyelő lencsét is. Abból, hogy nem lépett azonnal a tettek mezejére, és szerelte le a kamerát, hanem még mászkált, arra is következtetnek, hogy meglehetős nyugalommal állt a helyzethez, mint aki nem is fél a lebukástól. Ám az, hogy a keze ügyébe kerülő levelekkel próbálta lefedni a kamerát, inkább azt sugallja, hogy nem volt túl felkészült.
Több üzenet, semmi információ
Nancy Guthrie eltűnése után 24 órával több újság, rádió és tévé is leveleket kapott – köztük a TMZ, és a helyi KOLD és KGUN. Ezekben a nő állítólagos elrablója több millió dollár értékű bitcoin átutalását követelte egy megadott bankszámlára azért cserébe, hogy épségben szabadon engedje Nancyt. Ez az üzenet február 4-ét tűzte ki határidőnek. A szerkesztőségek a leveleket átadták az FBI-nak, azok tartalmát teljes egészében nem tették közzé.
Február 6-án a KOLD újabb üzenetet kapott. Az üzenet, amelyet a rádióállomás továbbított a rendőrségnek, egy másik IP-címről érkezett, de a feladó ugyanazokat a módszereket használhatta a tartózkodási helye és kiléte elfedésére – közölte a rádióállomás. A TMZ másnap reggel megkapta az üzenet másolatát. Harvey Levin, a bulvárlap alapítója azt mondta, hogy az nem tartalmazott bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy Nancy Guthrie életben van, de azt állította, hogy a nő biztonságban van. A műsorvezető és családja még a múlt heti határidő lejárta előtt, az Instagramra feltöltött videóban jelentette ki, hogy hajlandó fizetni a feltételezett emberrablónak.
Az FBI szerint a váltságdíjat követelő üzenetben a második határidő február 9. délutánja volt. A levél viszont nem tartalmazta, hogy melyik időzóna szerint vette a délután öt órát. Másnap a Guthrie testvérek közzétettek egy újabb, 20 másodperces, kissé rejtélyes videót. Savannah Guthrie annyit mondott: „Megkaptuk az üzenetet, és megértettük. Most azt kérjük, hogy add vissza nekünk az édesanyánkat. Csak így lelhetünk békére. Felbecsülhetetlen számunkra, fizetni fogunk” – mondta. Azt ugyanakkor nem részletezték, hogy ők pontosan milyen üzenetet kaptak, vagy az újságoknak elküldött levelekre gondoltak-e.

A hétfői határidő lejárta után Savannah Guthrie újabb videót tett közzé. Arra kérte a lakosságot, hogy segítsenek az édesanyja felkutatásában. „A reménytelenség órájában vagyunk” – mondta. Az amerikai lapokban arról is írtak, hogy az idős nő olyan szívgyógyszerre szorul, amit mindennap be kell szednie, különben meg is halhat.
Az FBI 50 ezer dollár (körülbelül 16 millió forint) nyomravezetői díjat tűzött ki. A napokban 18 ezer tipp futott be hozzájuk az ügy kapcsán. Ezek közül 4 ezer már a kapucsengős kamera felvételeinek nyilvánosságra hozatala után érkezett. Egy férfit őrizetbe vettek, és kikérdezték, valamint a Mexikóhoz közeli házát is átkutatták. A Carlos néven nyilatkozó férfit végül szabadon engedték. „Remélem, hogy elkapják a tettest, mert nem én vagyok az” – mondta a sajtónak. Az FBI azt is közölte, hogy február 5-én letartóztattak valakit egy hamis váltságdíjlevél miatt, de úgy tűnik, hogy neki nincs köze az emberrabláshoz.
Csütörtökön a seriff arra kérte Nancy Guthrie szomszédjait, hogy minden január 11. és 31. között készült kaputelefonos vagy térfigyelővideó-felvételüket adják át a hatóságoknak. A New York Post arról is beszámolt, hogy nem messze a háztól találtak egy fekete kesztyűt, de egyelőre nem tudni, hogy ennek van-e bármi köze az ügyhöz.
Az eset kapcsán már Donald Trump amerikai elnök is megszólalt, aki korábban telefonon beszélt a műsorvezetővel. „Úgy gondolom, nagyon jól haladunk, vagyis van néhány nyomunk, ami szerintem nagyon erős, és szerintem hamarosan megkaphatjuk a válaszokat” – jelentette ki.