Oroszország: A háborúnak nem lesz vége, amíg a NATO nem vonul vissza a keleti szárnyról
„Az ukrajnai háború nem ér véget, amíg a NATO nem csökkenti katonai jelenlétét Kelet-Európában” – mondta a Newsweek szerint Szergej Rjabkov, Oroszország amerikai kapcsolatokért, a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáért és a fegyverzet-ellenőrzésért felelős külügyminiszter-helyettese. A lap Rjabkov a TASZSZ állami hírügynökségnek adott interjújára hivatkozik.
A NATO továbbra is erőteljes katonai jelenlétet tart fenn Bulgáriában, Észtországban, Magyarországon, Lettországban, Litvániában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. A szövetség az orosz-ukrán háború kitörése után erősítette meg a jelenlétét a térségben. Svédország és Finnország is feladta semlegességét, és csatlakozott a NATO-hoz a háború kirobbanását követően.
Az oroszok a háború befejezése érdekében korábban azt követelték, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-csatlakozásról, most viszont úgy tűnik, már azt is feltételként szabnák, hogy a NATO teljesen vonuljon ki a balti államokból.
„Az amerikai fél részéről gyakorlati lépésekre van szükség, amik a biztonság területén fennálló alapvető ellentmondások felszámolását célozzák” – mondta Rjabkov. „Ezen okok közül az egyik legfontosabb a NATO bővítése. Ennek a számunkra alapvető és a legsúlyosabb probléma rendezése nélkül egyszerűen lehetetlen megoldani az euroatlanti térség jelenlegi konfliktusát.”
„Tekintettel az ukrajnai válság természetére és eredetére – amit az Egyesült Államok korábbi vezetése és általában a Nyugat provokált ki –, ez a konfliktus egyfajta próbának tekinthető, ami felméri, mennyire komolyak Washington szándékai a kétoldalú kapcsolatok rendezésére” – mondta Rjabkov.
Megjegyzés: cikkünk címe korábban a Newsweek nyomán arra vonatkozott, hogy Rjabkov a NATO balti kivonulását tette feltételévé a háború befejezésének. A Newsweek azóta javította az idézetet, így mi is frissítettük a cikkünket. Rjabkov az interjúban a NATO keleti szárnyáról beszélt, nem a balti államokról.