Több tucat halálesetet okoztak a brit egészségügyi szolgálat elavult eszközei

Az elmúlt három évben 87-en haltak meg és közel 4000-en sérültek meg a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) orvosi berendezéseinek meghibásodásai miatt, írja a The Guardian. Az érintett létesítmények most több kormányzati finanszírozást kérnek a törött és elavult orvostechnikai eszközök korszerűsítésére.

Haláleset történt például defibrillátor-meghibásodás miatt, ami nem javasolta újjáélesztő sokk alkalmazását, vagy azért, mert egy újszülöttosztályon meghibásodott a vészjelző rendszer. De elsötétült már intubációs eszköz képernyője is, ami szintén a páciens halálához vezetett. Ezeket az adatokat az NHS maga hozta nyilvánosságra, a jelentésben azt írta: 3915 berendezés meghibásodása okozta a betegek sérülését 2022 óta.

„Az alapvető berendezések meghibásodásaiból és működési zavaraiból eredő károk és életveszteségek mértéke élesen mutatja az NHS évekig tartó alulfinanszírozásából eredő tragédia mértékét” – mondta Paul Whiteing, az Action against Medical Accidents (Orvosi Balesetek Elleni Akció) igazgatója.

Rachel Reeves pénzügyminiszter várhatóan jelentős további tőkefinanszírozást jelent be az NHS számára a kiadás-felülvizsgálat után.

Az orvosok és ápolók által regisztrált incidensek túlnyomó többsége, amikor egy eszköz elromlott, nem volt használható, vagy nem a várt módon működött, nem okozott komoly kárt. A vizsgált időszakban 522 közepesen súlyos kárt okozó incidens történt, amelyek során a beteg önállósága akár hat hónapra is korlátozódhatott. A 87 haláleseten felül 68 súlyos sérülés is történt – ami azt jelenti, hogy a betegek maradandó károsodást szenvedhettek az incidens következtében, vagy csökkent a várható élettartamuk.

A legfrissebb számok valószínűleg még magasabbak lesznek, mivel az új biztonsági ellenőrző rendszer csak 2023 szeptembere óta kötelező az NHS-szervezetek számára, és a rendszerrel kapcsolatos több incidensről jelenleg hiányzik az okozott kárra vonatkozó információ.

A defibrillátor meghibásodása volt a leggyakoribb haláleset – 28 ilyen esetet regisztráltak. A légzőkészülékek és -csövek hibás működése 12 halálesetet és 12 beteg súlyos sérülését okozta. A hibás ágyak, matracok vagy oldalrácsok 40 közepesen súlyos sérülést és legalább egy halálesetet okoztak.

Matthew Taylor, az NHS Confederation vezérigazgatója azt mondta: „a modern, naprakész berendezések, mint például a szkennerek, defibrillátorok és betegmonitorok elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kórházak biztonságosan és hatékonyan működhessenek. Azonban a több mint egy évtizede tartó tőkeberuházások hiánya miatt az NHS dolgozóinak nem maradt más lehetőségük, mint az elavult eszközök használatának meghosszabbítása, ami – ahogy ez a kutatás is igazolja – fölösleges kockázatot jelent a betegek számára, és tragikus, megelőzhető károkat okoz.”

Az NHS egyik fő beszállítójától származó legalább 10 ezer diagnosztikai eszköz már túllépte a gyártó által ajánlott élettartamot 2024. március végén, és legalább 4000-ret több mint tíz éve használnak. Ez több száz gyártó közül csak egyre vonatkozik, ami azt jelenti, hogy a probléma valódi mértéke valószínűleg nagyobb.

Az egészségügyi szolgálatok iránymutatása szerint a vagyonkezelő társaságoknak idén áprilisra kellett volna törekedniük a 10 évnél régebbi diagnosztikai berendezések felhalmozódásának teljes megszüntetésére.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!