Repülőgépre rakták és kitoloncolták Greta Thunberget Izraelből
Kitoloncolják Izraelből a tizenkét aktivistát, köztük Greta Thunberget, akiknek Gázába tartó segélyhajóját az izraeli erők hétfőn hajnalban feltartóztatták – írja a Guardian.
„A »szelfijacht« utasai megérkeztek a Ben Gurion repülőtérre, hogy elhagyják Izraelt és visszatérjenek hazájukba. Azokat, akik megtagadják a kitoloncolási okmányok aláírását és Izrael elhagyását, bíróság elé állítják” – közölte kedd hajnalban az izraeli külügyminisztérium.
Thunbergék a tel-avivi repülőtéren várják a járatukat, az izraeli külügyminisztérium az X-en egy külön posztot szánt rá, hogy bemutassák: a svéd klímaaktivista már fel is szállt repülőre, amivel Franciaországon keresztül Svédországba repül. Thunberg egyébként klímaaktivistaként régóta kerüli a repülést, egy 2019-es klímakonferencián is vitorláshajón érkezett New York-ba, írta a CNN.
Emmanuel Macron francia elnök azt kérte, hogy a hajó fedélzetén tartózkodó hat francia állampolgár „a lehető leghamarabb visszatérhessen Franciaországba” – írta a BBC. A hajón utazó aktivisták között volt Rima Hassan francia EP-képviselő is. A tizenkét fős legénységből egyébként legalább öten nem voltak hajlandók beleegyezni az önkéntes távozásba, őket kedden szintén kitoloncolják.
A palesztinbarát Freedom Flottilla Coalition (FFC) Madleen nevű hajója június elsején egy kisebb segélyszállítmánnyal és 12 fős, aktivistákból álló legénységgel indult el Gáza felé. Céljuk az volt, hogy felhívják a nemzetközi figyelmet a Gázában lévő humanitárius válságra. Jiszráel Kác izraeli védelmi miniszter vasárnap utasította a hadsereget, hogy akadályozza meg a Madleen Gázába jutását. A küldetést a Hamász támogatására irányuló propagandaakciónak nevezte. Hétfő hajnalban a izraeli erők átvették az irányítást a hajó felett, és azt az izraeli Asdód kikötőjébe vontatták.
Az FFC szerint az izraeli hadsereg „megtámadta” és „jogtalanul szállt fel” a hajóra. Az Amnesty International szintén elítélte az aktivisták letartóztatását, mondván, az sértette a nemzetközi jogot és veszélyeztette a hajón lévők biztonságát – írta meg a CNN. Az izraeli külügyminisztérium hétfőn ezzel szemben azonban arról számolt be, a hajó legénysége biztonságban, sértetlenül érkezett Izrael partjaihoz, az aktivistáknak szendvicset és vizet is adtak.

Miután Izrael március elején leállította a segélyszállítmányok beáramlását, összeomlottak azok az ellátási struktúrák, melyek addig úgy-ahogy képesek voltak megmenteni a gázai lakosságot az éhezéstől. A napi egymillió embert ingyenkenyérrel ellátó pékségek bezártak, miután a liszt ára a háború előtti ötvenszeresére emelkedett, az üzemanyag elérhetetlen, a lakosság műanyaghulladékon és némi fán kívül a semmivel nem tud tüzelni. Az éhínség ellen az elmúlt hetekben XIV. Leó pápától Donald Trump amerikai elnökig rengetegen emelték fel szavukat (a békepárti magyar kormány nem tartozik közéjük), ennek hatására Izrael május 20-án újra engedélyezte azt, hogy nemzetközi szervezetek segélykonvojai átléphessék a gázai határt.
Izrael a nemzetközi nyilvánosság felé azt a kifogást fogalmazta meg a segélyezéssel kapcsolatban, hogy a szállítmányok egy részét a Hamász kaparintja meg, hogy azután az élelmiszert, tisztálkodószereket vagy üzemanyagot elképesztő haszonkulccsal adja tovább. Ezért izraeli sugallatra felállt egy amerikai vállalkozó által létrehozott, amerikai zsoldosok által védett elosztópontokat üzemeltető új elosztóhálózat, a „Gázai Humanitárius Alap” (Gaza Humanitarian Fund – GHF), mely azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és nem képes megfelelő mennyiségű segély szétosztására. A GHF és a nemzetközi segélyszervezetek elosztópontjain egymást érik az incidensek, mely során éhezők százai és ezrei rohamozzák meg a létesítményeket.
Cikkünket frissítettük a CNN értesüléseivel.