Nő a feszültség Wilders és korábbi szövetségesei között, egyre kevesebb az esélye a kormányzásra
Kiírták az előrehozott parlamenti választásokat Hollandiában, miután a múlt héten összeomlott a négypárti kormány a Geert Wilders vezette legnagyobb kormányzópárt koalícióból való távozása miatt. A jobboldali politikus korábbi legnagyobb szövetségese azonban úgy tűnik, elpártolt mellőle, így nehezen kerülhet a miniszterelnöki székbe az október 29-ére kiírt előrehozott választásokon – írja az RFI.
A Szabad Demokrata Néppárt (VVD) vezetője, Dilan Yeşilgöz kedden éles kritikát fogalmazott meg Wilderssel kapcsolatban, mondván, hogy saját érdekeit helyezi előtérbe, ami felelőtlenné teszi. „Ennek az országnak érett vezetésre van szüksége. Nem fogunk tovább együtt dolgozni vele” – mondta Yeşilgöz Wildersről a De Telegraaf napilapnak adott interjújában.
A 2023 novemberi választáson Wilders pártja, a Szabadságpárt (PVV) kapta a legtöbb szavazatot. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint azonban a három legerősebb párt a Wilders-féle PVV, a Yeşilgöz vezette VVD és a Frans Timmermans, az Európai Bizottság korábbi alelnöke által vezetett zöld–baloldali koalíció hasonló támogatottsággal vannak versenyben. Wildersnek tehát szüksége van szövetségesre, azonban békülés helyett ő is beleszállt Yeşilgözbe, és azt írta az X-en, hogy a VVD vezetője a baloldallal együtt el akarja pusztítani Hollandiát, és hogy még több menedékkérőt hoznának az országra.
Wilders azért léptette ki pártját a koalícióból, mert szerinte a kormány nem lépett fel kellő gyorsasággal a bevándorlás szigorúbb szabályozása érdekében. Kisvártatva Dick Schoof, párt nélküli kormányfő bejelentette lemondását, csakúgy, mint a Szabadságpárt összes minisztere, ezért előrehozott választásokat kellett kiírni Hollandiában.
Egy májusi közvélemény-kutatás szerint a hollandok mindössze tíz százaléka volt elégedett a korábbi négypárti kormány munkájával. Hasonló eredményre jutott az EenVandaag tévéműsor több mint 16 ezer választót tartalmazó véleménypaneljében végzett gyors felmérése, ami szerint mindössze 14 százaléknak van pozitív véleménye a kormányról, és csak 16 százalék szeretne újra egy ilyen négypárti koalíciót.