El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Az USA bírái döntöttek, de nem zárul le a magyar holokauszttúlélők elkobzott vagyonának ügye

2025. február 21. – 20:03

Másolás

Vágólapra másolva

Az amerikai legfelsőbb bíróság elutasította azt a keresetet, amelyet magyar holokauszttúlélők leszármazottjai indítottak a magyar állam és a MÁV ellen az Egyesült Államokban, így az ügy visszakerült a fellebbviteli bírósághoz. A 15 éve tartó per lényege, hogy a leszármazottak kártérítést követelnek a második világháború alatt a családjaiktól elkobzott vagyonért, amit a magyar állam az Egyesült Államokban is felhasználhatott.

Az Independent cikke szerint a bíróság egyhangúlag hozott határozatot arról, hogy az Egyesült Államokkal kapcsolatos kereskedelmi összefüggés nem bizonyított, azonban a túlélők követelései elegendőek ahhoz, hogy az ügy folytatódhasson, és hogy az amerikai bíróságok dönthessenek egy idegen ország ügyében.

Az Egyesült Államokban 1977 óta érvényben lévő Foreign Sovereign Immunities Act (FSIA) törvény alapján az amerikai bíróságok nem rendelkeznek joghatósággal idegen államok felett. Azonban kivételes esetekben az idegen államok sem élveznek immunitást, erre hivatkozva indult a per Magyarország és a MÁV ellen a holokauszt során elszállított, majd eladott értékek miatt.

A 2010-ben indított ügyben a 90 évnél is öregebb holokauszttúlélők és leszármazottjaik a magyar államot és a MÁV-ot perelték az Egyesült Államokban, amiért családjaik kisajátított vagyontárgyait a magyar vasút szállította el. A pernek tárgya az is, hogy a tárgyakért kapott vagyont a magyar állam az Egyesült Államokban használhatta fel egyéb pénzeszközökkel együtt. A felperesek pedig kártérítést követelnek az elkobzott vagyonért.

A felperesek szerint az elkobzott vagyontárgyaik más, a magyar államkasszába került pénzekkel együtt hozzájárulhattak ahhoz, hogy évtizedekkel később a magyar állam Amerikával üzletelhessen a 2000-es években. A legfelsőbb bírák számára azonban az érvelés túlzottan általános.

A bíróság szerint az 1940-es és 2000-es évek között eltelt idő alatt Magyarország és az Egyesült Államok számtalan tranzakció történt, valamint több politikai rendszer is váltotta egymást, így nem állítható biztosan, hogy az elkobzott vagyonokból származó bevételt költötték el évtizedekkel később Amerikában.

A legfelsőbb bíróság a döntéssel együtt visszaküldte az ügyet a fellebbviteli bíróság elé, azt egyelőre nem lehet tudni, hogy ez után hogyan folytatódik a per.

A második világháború utolsó hónapjaiban több mint félmillió magyar zsidót gyilkoltak meg. A népirtás mellett a zsidók vagyonát is lefoglalták és nemzeti vagyonnak nyilvánították, melynek mozgatásában a magyar vasút fontos szerepet töltött be.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!