Kijevbe érkezett Trump megbízottja, hogy meghallgassa az ukránokat
2025. február 19. – 09:43
frissítve
Keith Kellogg megérkezett Ukrajnába, Donald Trump amerikai elnök ukrán-orosz ügyekkel foglalkozó különmegbízottja a tervek szerint – a nemrég Törökországból hazatért – Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is találkozik majd. „Ez esélyt ad rá számunkra, hogy jó és tartalmas tárgyalásokat folytassunk” – mondta Kellogg a Reuters szerint azután, hogy az amerikai diplomácia rálépett a gázra, és mindent megtesz, hogy minél hamarabb összejöjjön az orosz-ukrán háború lezárása.
A három napig Ukrajnában tartózkodó Kellogg jelezte, megérti a kijevi aggodalmakat, hogy a 2022-ben az oroszok által lerohant országnak szüksége van biztonsági garanciákra. Az ukrán kormány azzal érvel, a garancia azért elengedhetetlen, hogy egy esetleges békeegyezmény után is elrettentse az oroszokat egy új invázió indításától. Kellogg biztosította az ukránokat, hogy megosztja majd aggodalmaikat, észrevételeiket Washingtonban.
Zelenszkij a déli órákban sajtótájékoztatót is tartott, amin reagált a Donald Trump által elmondottakra. Szó esett az elnökválasztás húzódó kiírásáról és Zelenszkij népszerűségéről, valamint az 500 milliárd értékű amerikai ásványkincs-követelésről. Az ukrán elnök látszólag beleállt a karcosabb stílusba Washingtonnal szemben, sajtótájékoztatójáról itt olvashat.
A Kyiv Independent arról is ír, hogy Kellogg már a müncheni biztonságpolitikai konferencián is egyeztetett Zelenszkijjel. Hozzáteszik, Kellogg nem kapott meghívást a szaúdi tárgyalásokra, ami jelezheti, Ukrajna-barát álláspontja miatt partvonalra állították.
További híreink az ukrán-orosz háborúról
Kijev előtt Kellogg Varsóban is megfordult, ahol Andrzej Duda lengyel elnöknek ígéretet tett, a Trump-kormányzat nem fogja kivonni az amerikai csapatokat Európából. A találkozón szó esett az orosz hibrid hadviselésről is. Duda elnök jelezte, „abszolút semmilyen amerikai szándék nincs” Lengyelország térségében az amerikai katonai jelenlét csökkentésére. Az Euractiv cikke megjegyzi azért, Trump újonnan elvárja európai NATO-szövetségeseitől, hogy éves GDP-jük 5 százalékát is védelemre költsék (ebben egyébként Lengyelország pont éltanuló).
Érdekesség, hogy Duda azon kevesek közé tartozik Európában, aki nem háborodott el a kontinens kihagyásából a szaúdi tárgyalásokon. Szerinte „Amerika nagyon erőteljesen lépett be a játékba”, Duda pedig ismeri Trumpot, aki nagyon határozott módon kezdett akciózni. A lap megjegyzi, Duda akkora rajongója Trumpnak, hogy a lengyelországi amerikai légibázist is elnevezné róla.
Az amerikai-orosz közeledés ellenére az Európai Unió nem áll le Oroszország szankcionálásával, mint írtuk, az újabb csomag az orosz tankhajós árnyékflottára céloz, amivel megkerülik a petrolkémiai termékek exporttilalmát. Betiltották még egyes vegyi anyagok, alumínium, valamint olajipari szolgáltatások behozatalát, nyújtását, de cseppfolyós földgáz jöhet. A szankciók elfogadásához egyhangú döntés kell, a gyakran különutas Magyarország külügyminisztere, Szijjártó Péter azt mondta, a csomagot elfogadja Budapest, mert könnyítéseket is jelent az ország számára.
Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pedig azt a kormányzati álláspontot védte, miszerint Ukrajnának nem szabad EU-tagságot adni. „Ukrajna hősiesen harcol, de ez nem ok arra, hogy Magyarországot Ukrajna miatt tönkretegyük” – fogalmazott a Facebookon, hozzátéve, Ukrajna elnyelné a magyar gazdák pénzét.
Vlagyimir Putyin újságíróknak azt mondta szerdán Szentpéterváron, nagyra értékeli a tárgyalásokat. Ezek alapján helyreállíthatók a diplomáciai képviseletek létszámai. Putyin jelezte, nincs szüksége közvetítőkre, és örül, hogy közvetlenül találkozhat Trumppal, bár még nem tudja, mikor kerülhet erre sor. Szerinte az energiáról is kell még tárgyalni, ebben Szaúd-Arábiának is részt kell vennie – írja az elnök szavairól a Reuters.
A szaúdi megbeszélések egyébként jó hangulatban zajlottak az amerikaiak és az oroszok közt, és ugyan első pillantásra úgy tűnik, Washington jelentős engedményeket készül tenni Moszkvának, cikkünkben leírtuk, miért is korai még ilyesmit feltételezni. Marco Rubio amerikai külügyminiszter pár nappal korábban arról beszélt, hogy a valódi béketárgyalásokba Ukrajnát és az európaiakat is be kell vonni. Hétfőn egyszerre három országban zajlottak magas rangú találkozók az orosz–ukrán háború lezárásának lehetőségeiről, majd Szaúd-Arábiában megkezdődtek az Ukrajnáról szóló amerikai-orosz tárgyalások. Sőt, Emmanuel Macron egy videós konferenciát is megszervezett szerdára 15 európai ország részvételével.
Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.