El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Observer: A Google az orosz és kínai cenzúrában is közreműködhetett

2025. február 15. – 22:22

Másolás

Vágólapra másolva

A Google mintegy 150 ország hivatalos szerveivel működik együtt és kap kérelmeket arra vonatkozóan, hogy bizonyos tartalmakat távolítsanak el – írja a Guardian az Observer jelentéséről, amely az üggyel foglalkozott. A Google Oroszországgal és Kína kommunista vezetésével is együttműködött bizonyos tartalmak eltávolításában, segítve ezzel a vezetés cenzúrázási gyakorlatát – írja a Guardian az Observer jelentéséről, amely az ügyet vizsgálta.

Ellenzéki tüntetők YouTube-videóit és a korrupciót kritizáló tartalmakat is segített eltávolítani a Google az orosz és a kínai kormány kérésére az Observer jelentése szerint. A Google saját adataiból kiderül, hogy világszerte 5,6 millió olyan tartalom van, amelyet a kormányok kérésére eltávolítottak. A Surfshark kiberbiztonsági cég szerint 2020 óta világszerte több mint kétszeresére nőtt a Google felé intézett, moderációs kérelmek száma.

Számos okból dönthet úgy a Google, hogy egy-egy tartalmat eltávolít, például szerzői jogok vagy az adatvédelem megsértése, rágalmazás vagy a cég irányelveinek megsértése miatt is. Ezek mindegyikéről nem közöl adatokat a Google, azonban bizonyos közérdekűnek ítélt cenzúrázási kérelmekről igen, ezeknek az összefoglalói szerepelnek a vállalat féléves átláthatósági jelentéseiben.

A legtöbb eltávolítási kérelem szerzői jogok és adatbiztonsági okok miatt érkezik. Az viszont nem teljesen átlátható, hogy a háborús propagandával és dezinformációval kapcsolatos tartalmakat mi alapján moderálják. Az eltávolított információkkal kapcsolatos kérelmek és a kérelmezők adatai alapján az látszik, hogy több ezer kérelem kapott „egyéb” megjelölést, ezekről nem derül ki több adat, és az sem, hogy ki szabályozza ezeket a döntéseket.

A 2024 júniusát megelőző négy évben a letiltási kérelmek több mint 60 százaléka Oroszországból érkezett.

Az internet és a telekommunikáció ellenőrzéséért felelős orosz hatóság, a Roskomnadzor az egyik olyan kormányzati ügynökség, amely a leggyakrabban kommunikál a Google-lel,

vannak jelentések, ahol a hatóságot a „Rosco” becenévvel említik.

A Roszkomnadzor utasítására a techcég eltávolított egy olyan YouTube-videót is, amely politikusok korrupciós ügyeit leplezte le, és állítólag a politikusok elleni erőszakos fellépésről is beszéltek benne, a Google jelentése szerint. Az történelemfelfogást és nemzeti ünnepeket kritizáló blogbejegyzéseket is segített törölni a Google, amely erőszakra is buzdított a jelentés alapján. A YouTube-ról olyan felvételeket is töröltek, amelyeken ukrán tüntetők orosz zászlót égetnek.

Ezen kívül Putyint kritizáló, és a tavaly börtönben meghalt orosz ellenzéki vezető, Navalnij mondatait tartalmazó videók is eltűntek, valamint a Roszkomnadzor kérésére a Google blokkolta Navalnij Smart Voting alkalmazását a Play áruházból.

A Google Kínában is közreműködött az internet moderálásában: eltávolított az ország elnökét, Hszi Csin-pinget megszemélyesítő profilokat. Az ilyen profilok használatát 2015-ben betiltották az országban, mivel sokan így tiltakoztak a vezetés ellen.

A Google átláthatósági jelentésében említi saját szerepének politikai vonatkozását, azt írják: „Gyakran előfordulnak kormányzati kérések, amelyek politikai tartalmakra és kormánykritikára irányulnak. A kormányok a becsületsértésre, a magánélet védelmére és még a szerzői jogra is hivatkoznak, amikor politikai tartalmakat próbálnak eltávolíttatni a felületeinkről.” A Google azt írja, minden kérést egyedileg bírálnak el, és figyelembe veszik az adott ország törvényeit.

A Google van, hogy megtagadja a törlési kérelmeket, és Oroszországgal szemben is nyilvánosan állást foglalt a cenzúra miatt. Tavaly októberben egy orosz bíróság irreálisan nagy, 20 decillió dolláros bírságot szabott ki a Google-re, amiért korlátozta az orosz állami médiát a YouTube-on, de Oroszország azóta is küldött további kérelmeket.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!