Nők és woke a seregben, nemi erőszak vádja és szélsőségesség: megizzasztották a Pentagon leendő vezetőjét

2025. január 14. – 21:20

Nők és woke a seregben, nemi erőszak vádja és szélsőségesség: megizzasztották a Pentagon leendő vezetőjét
Fotó: Evelyn Hockstein / REUTERS

Másolás

Vágólapra másolva

Mint írtuk, némi rendbontással ugyan, de elkezdődött Pete Hegseth meghallgatása az amerikai szenátus előtt abból a célból, hogy rábólintsanak a védelmi miniszteri kinevezésére. Még novemberben jelölte meg őt Donald Trump megválasztott amerikai elnök a Pentagon élére, de előbb meg kell ugrania a szenátorok által felállított lécet.

A Fox News korábbi műsorvezetője, veterán, író kénytelen volt több ellentmondásos ügyéről is beszélni, miközben a fegyveres erők bizottságának (Senate Armed Services Committee) tagjai kérdésekkel bombázták. Az AP szerint Hegseth igyekezett a meghallgatás alatt egyes korábbi kijelentéseit, megnyilatkozásait félreértettnek beállítani, puhítani korábbi álláspontját egyes kérdésekben. A hírügynökség összefoglalta az általa elmondottakat.

Például elég sokat kritizálta a hadsereg mostani állapotát azért, mert a sokszínűség-egyenlőség-befogadás hármas jelszavát magáévá tette. Szerinte woke tábornokok vannak, elpuhult az állomány, a fehér férfiak pedig már nem is mernek jelentkezni a seregbe. Ezt az álláspontját megerősítette most is, mondván. a haderőben érdemek és készültség alapján lehet majd jelen lenni, itt nem a politikai korrektség a fontos. Megígérte azt is, eltávolítja a woke programokban részt vevő generálisokat.

Korábbi könyvében és megnyilatkozásaiban Hegseth nem támogatta a katonanők éles bevetését, mert az szerinte nem növeli a hatékonyságot, bonyolultabbá teszi a harcot. Közölte többször, helyük van a nőknek a katonák közt, de nem a különleges erők, a tüzérség, a gyalogság vagy a páncélos egységekben, és szerinte „a nők fizikailag nem felelhetnek meg ugyanazoknak a normáknak, mint a férfiak”. A szenátus előtt már azt mondta, ha bizonyos sztenderdeknek megfelel egy nő, akkor jöhet a seregbe, de azt el akarja kerülni, hogy ezeket a sztenderdeket lejjebb vigyék a nők miatt. A véleménye változásáról is megkérdezték, amire azt felelte, más dolog egy könyvet írni, és megint már védelmi miniszternek lenni.

Előkerült Hegseth egy 2017-es kaliforniai ügye, aminek során egy nő azt állította, a miniszteraspiráns megerőszakolta. Hegseth pénzt is fizetett később a nőnek, hogy az egészből ne legyen ügy. Hegseth most azt mondta, az ügyben tisztázták őt. A nőnek azért fizetett, mert nem akart nagy ügyet csinálni az egészből, hisz akkoriban felesége volt. Hűtlenségét elismerte, és közölte, hogy megváltozott mostani felesége, Jennifer Rauchet és „az Uram és Megváltóm, Jézus Krisztus” által. A meghallgatáson egyébként nem válaszolt arra, a szexuális erőszak kizáró ok lehet-e a miniszterségnél.

Szóba került Hegseth italozása is, de jelezte, nincsenek alkoholproblémái. Hozzátette, ha megválasztják miniszternek, egy kortyot se fog inni, mint ahogy a katonáknak szolgálat alatt eleve tilos is. Arra nem válaszolt, ha mégis inna minisztersége alatt, és ez kiderülne, lemondana-e.

A hadseregben megjelenő szélsőségesség is előkerült: Hegseth bírálta a mostani hadvezetést, ami igyekszik kipurgálni a katonaság soraiból az erőszakos szélsőségeseket és fehér felsőbbrendűségben hívőket.

Szerinte ez álprobléma, a hadseregben jelen lévő rasszizmus hazugság, ami miatt hazafiakat távolítottak már el az egységeikből. Hegsethet anno nem engedték Joe Biden beiktatása közelébe mint a Washingtoni Nemzeti Gárda tagját, mert egy katonatársa jelentette egy gyanús tetoválását. Hegseth szerint ez egy keresztény kereszt a mellkasán. Azonban kiderült, a feljelentő egy másik, Hegseth bicepszén lévő mintára gondolt, ami fehér szuprematista csoportokhoz köthető.

Hegseth korábban jelezte, itt az idő, hogy egy olyan hadminiszter legyen Amerikában, aki maga is járt harctéren (ő Irakban és Afganisztánban is szolgált), járőrözött napokat, meghúzta a ravaszt (szakszóval elsütőbillentyűt), hallotta a süvítő golyókat, kért légi támogatást. Szerinte Trump is arra hivatkozva választotta őt, hogy érti a háború következményeit, előtérbe helyezi a harcosok érdekeit. Az AP megjegyzi, az utóbbi évek védelmi miniszterei közül az első Trump-kormánynak szolgáló Jim Mattis, valamint Joe Biden minisztere, Lloyd Austin is katonáskodott harctereken.

A BBC élő közvetítésében úgy foglalták össze a meghallgatást, hogy a demokraták változatlanul állítják, Hegseth maximum a tárca szóvivőjének lenne alkalmas, míg a republikánusok diadalról beszélnek, bár egyértelmű válasz nem jött rá, átcsúszik-e majd a szenátusi szavazáson a jelölt. Mindenesetre nagy hibát nem vétett a meghallgatáson. Az izraeli háborúról azt mondta, támogatja a Hamász összes tagjának megölését, az orosz–ukrán harcról pedig nem igazán mondott hírértékűt.

Pete Hegseth Irakban és Afganisztánban is részt vett katonai bevetésekben, amiért kétszer megkapta a Bronz Csillag kitüntetést. A közelmúltban megjelent könyvében az amerikai hadsereg átalakítására vonatkozó elképzelését fejtette ki, amelyet az érdem és kiválóság, valamint elszámoltathatóság alapelvére építene. A 44 éves Hegseth dolgozott veteránok érdekképviseletét ellátó szervezetek vezetőjeként, az elmúlt nyolc évben pedig a Fox News műsorvezetője volt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!