„Szó se lehet róla, hogy egy idegen hatalom, legyen az bárki, az Európai Unió határait fenyegesse!”

2025. január 8. – 16:25

Másolás

Vágólapra másolva

„Mint mindig, most is érvényes a szigorú alapelv: határokat erőszakkal nem lehet megváltoztatni” – reagált a Deutsche Welle hírösszefoglalója szerint Steffen Hebestreit német kormányszóvivő arra, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok leendő elnöke nem volt hajlandó kizárni a katonai erő bevetését Grönland megszerzésére. Donald Trump már első elnöksége idején előállt azzal az ötlettel, hogy megvásárolná Dániától Grönlandot, majd miután a dán miniszterelnök Mette Frederiksen bírálta ezt az ötletét, inkább lemondta 2019-es tervezett látogatását Dániába.

Grönland megszerzésének ötlete a jelek szerint nem múló hóbortja Trumpnak, akit január 20-án iktatnak be újra elnöknek. Az elmúlt hetekben több váratlan területi követeléssel is előállt, például felvetette, hogy visszavenné a Panama-csatorna fölötti ellenőrzést, illetve a legutóbb már arról beszélt, hogy Kanadát is bekebelezné. Közben fejezte ki újra vágyát a Grönland fölötti ellenőrzés megszerzésére. Hétfői sajtótájékoztatóján pedig nem volt hajlandó kizárni, hogy ehhez akár a hadsereget is bevetné.

Ez utóbbi már az európai kormányokat is reakcióra kényszerítette. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter például egyenesen követelte, hogy Trump ne fenyegesse az Európai Unió határait. „Nem kérdés, hogy az EU bármely más országnak, legyen az bárki is, megengedné a határai megtámadását” – nyilatkozta a France Inter rádiónak. A külügyminiszter amúgy nem hinné, hogy az USA lerohanná Grönlandot, de szerinte a jelek szerint „olyan korban élünk, ahol az erő diktál”. De „mi is erős kontinens vagyunk”, mondta Európára utalva, egyben válaszötletként felvetette az X betiltását is.

A német kormányszóvivő, Hebestreit azt nem kívánta kommentálni, hogy mennyire veszik komolyan Trump Dániával szembeni fenyegetőzését. „Ezt nem kívánom felbecsülni” – mondta, de azt azért megjegyezte, hogy a német kormány „feljegyezte” Trump megjegyzését.

Grönland hovatartozása ügyében talán nem mellékes Dánia és maguk a grönlandiak véleménye. A sziget jelenleg a Dán Királyság autonóm külterülete, saját kormánya van. Annak vezetője, Mute Egede miniszterelnök az alkalmat megragadva függetlenséget követelt országának, de jelezte, hogy Grönland nem kíván az Egyesült Államok részévé válni, és a sziget nem eladó. Mette Frederiksen, aki még mindig Dánia miniszterelnöke, pedig azt közölte, hogy bár örvendetes, hogy az USA egyre inkább érdeklődik a sarkkör iránt, ezt a grönlandiakra tekintettel és velük szemben tisztelettel kell kifejeznie. „Nem hinném, hogy előrevezető lenne pénzügyi eszközökkel harcolnunk, ha amúgy szoros szövetségesek és partnerek vagyunk” – utalt arra, hogy Trump a katonai erő bevetése mellett a gazdasági háború eshetőségét se zárta ki.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!