Sokkolta Amerikát a világ egyik legismertebb utcáján elkövetett merénylet
2025. január 2. – 21:34
XV. Lajos francia király koráig vissza lehet menni az időben, hogy átlássuk, amerikai mércével mennyire régi is New Orleans lüktető főutcája, a Bourbon Street. Az 1718-ban alapított város mára bulinegyeddé alakult részét a belváros sakktáblaszerű utcahálózatával Adrien de Pauger francia mérnök tervezte meg, a nevét pedig a francia uralkodóházról, a Bourbonról kapta. Louisiana amerikai tagállam központja számos fordulatot átélt a történelmében, a franciáktól az amerikaiakhoz került, hurrikánok tépázták meg, de a Bourbon Street a város élni akarásának jelképe maradt.
Az utcának és a városnak most újabb tragédiával kell szembenéznie, miután január 1-jén egy támadó a pick-upjával sokakat halálra gázolt, majd lőni kezdett a járókelőkre. A rendőrök agyonlőtték a Shamsud-Din Bahar Jabbarként megnevezett merénylőt, akinek az autójában az Iszlám Állam zászlaját találták meg. A hatóságok által terrorcselekményként vizsgált támadásban a merénylővel együtt 15 ember meghalt, 35-en megsérültek.
Hogy történt a támadás?
A Fox8 oldalára felkerült egy térfigyelő kamerás videó, ezen egy fehér Ford F–150 Lightning pick-up araszolt a Canal Street nevű sugárúton a dugóban. Egy ponton egy villogó rendőrautó mellé ért a Bourbon Street kezdeténél, majd hirtelen jobbra kanyarodott a zsúfolt sétálóutcába, gázt adott, és az embereket elgázolva hajtott tovább.
Az eset helyi idő szerint hajnali negyed négykor történt. A furgon legalább kétsaroknyit haladt, majd ütközött egy darus kocsival. Ekkor az elkövető kiszállt, és tüzet nyitott a járókelőkre, de a rendőrök rövid idő múlva lelőtték. Két rendőr is megsérült, ők stabil állapotban vannak.
Whit Davis, egy szemtanú azt mondta a BBC-nek, hogy egy bárban volt a támadás idején, és csak azután tudott kimenni, hogy a rendőrség biztosította a helyszínt. Az utcára érve sok halottat és sérültet látott a földön feküdni. Egy Dan McFee nevű férfi egy ismerősével egy Uberre várt, amikor meghallotta a csikorgó gumikat, majd észrevette a feléjük száguldó fehér Fordot, ami elől barátnőjét átölelve jobbra vetődtek. McFee-t valami kissé eltalálta, de ők mindketten csak kisebb sérüléseket szereztek, a távolból aztán hallották a lövéseket. Egy másik, Jimmy Cothran nevű férfi egy bárban volt, ahova egyszer csak négy nő menekült be. A férfi egy erkélyre kilépve legalább tíz halottat és sok sérültet látott az utcán.
A 18 éves Zion Parsons azt mondta az AP-nek, látta a pick-upot, ahogy végigszáguldott az utcán, járókelők repültek fel a levegőbe, „akár egy filmjelenetben”, mindenfelé emberek feküdtek az utcán, sokan sikoltoztak. Parsons egyik barátja is a halálos áldozatok közt volt.
„A férfi megpróbált elgázolni annyi embert, amennyit csak tudott” – mondta a New York Times szerint Anne Kirkpatrick, a város rendőrfőnöke. A támadó annak ellenére tudott ennyi embert megölni és megsebesíteni, hogy a rendőrség készültségben volt az ünnep miatt, közel háromszáz rendőr volt szolgálatban a merénylet idején.
A sisakkal és golyóálló mellénnyel felszerelkezett férfi autójában lőfegyvereket és robbanószerkezeteket találtak, a rendőrség vizsgálja, ez utóbbiak működőképesek voltak-e. A centrumban, azaz a francia negyedben további pokolgépgyanús eszközöket találtak a hatóságok, ezeket mind hatástalanították is. A pick-upban egy Iszlám Állam-zászlót is felfedeztek.
Úgy tudni, hogy a Bourbon Streeten is voltak behajtásgátló oszlopok, de a február elején esedékes amerikaifoci-döntő, a Super Bowl miatt felújítások zajlanak, ezért az akadályokat még novemberben ideiglenesen elvitték. A Washington Post szerint tíz éve álltak már a helyükön ezek az oszlopok, de nem voltak megfelelőek, ezért le akarták cserélni őket. A pótlásukra ugyan telepítettek akadályokat, és odaállítottak rendőrautókat, de mindez hatástalannak bizonyult. Volt tervük, de a terroristát ez nem állította meg – ismerte be a fájó kudarcot Kirkpatrick.
Mégis magányos farkas lehetett
Magyar idő szerint csütörtökön kora este közös sajtótájékoztatót tartott több érintett tisztviselő, ahol több kezdeti információt cáfoltak, pontosítottak. Christopher Raia, a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) egyik terrorellenes vezetője megerősítette, terrorcselekmény történt. „Nem tudjuk enyhíteni a gyászt, amit most egy egész nemzet érez, de tudnotok kell, hogy mellettetek állunk” – jelentette ki.
Azt mondta, egyelőre csak kevés részletet tud megosztani, és még nem állt össze a teljes kép. Viszont azt mondta, egyelőre nem tudnak más konkrét személyről, aki részt vett az akcióban, tehát Jabbar az eddigi információk szerint egyedül követhette el a terrortámadást. Az FBI korábban még arról beszélt, nem biztosak benne, hogy a támadó egyedül hajtotta végre a merényletet. Raia ismertette azt is, hogy nagyjából négyszáz lakossági bejelentést kaptak, több száz órányi térfigyelő kamerás videót néznek meg.
Azt is kiderítették, hogy Jabbar december 30-án bérelte ki a kocsit Houstonban, 31-én ment New Orleansba, és az úton rögzített öt videót. Raia szerint a férfi nyáron fordult az Iszlám Állam felé. Három telefont foglaltak le, amik Jabbarhoz kötődnek, két laptopot is vizsgálnak. Két működőképes robbanószerkezetet találtak az utcán, amiket Jabbar egyedül telepített.
Jeff Landry kormányzó egy ezerdarabos puzzle-höz hasonlította az eljárást, szerinte ezrek dolgoznak azon, hogy minden nyomot átnézzenek, mindent átvizsgáljanak. Vészhelyzetet hirdetett, így az állam összes erőforrását a helyzet megoldására tudják fordítani.
Ki az elkövető?
A terrortámadás elkövetőjeként azonosított Shamsud-Din Bahar Jabbar az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú, a louisianai határhoz közeli olajvárosban, a 115 ezres texasi Beaumontban született és nevelkedett, mielőtt egy ideig Észak-Karolinában is lakott. A támadás idején Texasban élt.
A 42 éves férfi szolgált az amerikai hadseregben, 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban is állomásozott. A Fox News úgy tudja, Jabbar először a haditengerészethez jelentkezett, de onnan még szolgálata megkezdése előtt elküldték 2004-ben. 2015 januárjában leszerelt az aktív állományból, de tartalékosként még rendelkezésre állt, majd 2020 júliusában őrmesteri rangban, több kitüntetéssel hagyta ott végleg a haderőt. A hadseregben is főleg emberi erőforrással és informatikával foglalkozott, és 2017-ben számítógépes információs rendszerek szakon szerzett diplomát a Georgiai Állami Egyetemen.
A férfi kétszer házasodott, első házassága 2012-ben ért véget, a második 2017-től 2022-ig tartott. Két gyereke született, és a Fox News szerint tartozott a gyerektartási díjjal. A bűnügyi nyilvántartásokban is szerepelt lopás és egy közúti eset miatt. Egyes források szerint érvénytelen jogosítvánnyal vezetett, más forrásokban ittas vezetésről írtak.
A New York Times szerint egy 2020. júliusi, a YouTube-ra feltöltött videóban arról beszélt, a sereg után sikeresen elhelyezkedett ingatlanosként a civil életben. Az ABC szerint a férfi 2021 óta a Deloitte tanácsadó cégnek is dolgozott, a támadás idején is az ő munkavállalójuk volt senior solution specialist munkakörben.
Texasi házát jelenleg is tüzetesen vizsgálja az FBI, és fel vannak készülve rejtett robbanószerkezetekre is. Ilyen eszközt találtak nemrég abban az Airbnb-lakásban, amit a megölt elkövető bérelt ki New Orleans Marigny negyedében.
Jabbar a támadás előtt nem sokkal olyan videókat tett ki a közösségi oldalára, amikben az Iszlám Államról is beszélt, amihez állítása szerint nyár előtt csatlakozott, bár az még nem egyértelmű, a terrorszervezet csak inspirálta vagy irányította is az akciót.
Az ABC írt a felvételekről, amiket Jabbar Texasból Louisianába menet készített. Az egyiken beszélt a válásáról, és hogy szeretné megölni több családtagját. A csütörtöki sajtótájékoztatón a hatóságok azt mondták, a videók szerint a férfi azért nem a családja ellen lépett fel, mert úgy vélte, hogy ez nem tükrözné a hitetlenek és hívők közt szerinte fennálló különbséget.
A New York Post bulvárlap munkatársai ellátogattak Jabbar lakhelyére, ami egy lakókocsiparkban van Beaumont egy zömében muszlimok lakta negyedében. A lap úgy tudja, Jabbar tavaly tíznapos egyiptomi utazáson járt. Ennek ellenére anyagilag kifejezetten rosszul állt, a válás és a gyerektartás is sok pénzét vitte el, és az ingatlanos biznisze se ment jól. A válási papírjai szerint arra panaszkodott, hogy több a kiadása, mint a bevétele, volt felesége szerint viszont a férfi gyakran költekezett fölöslegesen.
Az is kiderült, hogy a New York Times szabadúszó újságírója, Sean Keenan 2015-ben interjút készített Jabbarral a veteránok járandóságairól. A későbbi elkövető itt arra panaszkodott, hogy rettentő bürokratikus útvesztő a támogatás igénylése, egy kis adathiba miatt újra kell kezdeni a teljes folyamatot. Arról is említést tett, mennyire beleivódott a katonai szakzsargon, és ezt mennyire nehéz volt levetkőznie a hadseregen kívüli életében. A riporter a CNN szerint így fogalmazott Jabbarról: „Arra a kevésre emlékszem az interjúból, hogy egy nagyon hűvös, nyugodt és összeszedett srác volt”, sőt kifejezetten tartózkodónak találta.
Az áldozatok
A BBC a tizenöt halálos áldozatról is írt. Az egyikük Martin Bech, akit Tigrisnek (Tiger) becéztek, és tagja volt a Princeton Egyetem amerikaifoci-csapatának. Volt edzője, Bob Surace azt mondta róla, rászolgált becenevére, hisz végtelen energiával rendelkező sportoló volt, ugyanakkor szeretett csapattársként és törődő jó barátként is emlékeznek vissza rá.
A 18 éves Nikyra Cheyenne Dedeaux egy barátjával és unokatestvérével szórakozott a Bourbon Streeten, amikor a támadás történt. Dedeaux épp ápolói képzésre készült. A fiatal nő iskolai barátja, Dante Reed azt mondta, az unokatestvértől kapott egy kétségbeesett hívást a támadásról, és arról, hogy Dedeaux eltűnt. Később őt is holtan találták meg az utcán.
Életét vesztette még a 37 éves üzletvezető és kétgyerekes apa Reggie Hunter, a fiatal, friss diplomás muszlim Kareem Badawi, a 21 éves Hubert Gauthreaux, a 27 éves anyuka, Nicole Perez és a 25 éves technikus Matthew Tenedorio is.
Vizsgálják a felrobbant Cybertruckot is
Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy minden erőforrást megkapnak a szövetségitől a helyi szintig a rendfenntartó-nyomozó hatóságok, és hasonlóan nyilatkozott a január 20-án második elnökségét megkezdő Donald Trump is. A megválasztott elnök egy későbbi posztjában közösségi oldalán, a Truth Socialön kirohanást intézett a szerinte rosszul működő amerikai kormányzat és a demokraták ellen, akik szerinte az egészről tehetnek.
Biden azt mondta, azt is vizsgálják, lehet-e köze a New Orleans-i támadásnak a szintén január 1-én történt esethez, aminek során egy éghető anyagokkal telepakolt Tesla Cybertruck SUV robbant fel a Las Vegas-i Trump Hotel előtt. Elon Musk Tesla-vezér, Trump-tanácsadó azt közölte, szerinte terrorcselekménynek tűnik a Tesla-tűz is. Ezt részben azzal indokolta, hogy a New Orleansben használt pick-upot és a felgyújtott Teslát is ugyanattól az autókölcsönző cégtől vették ki. Az ABC szerint az is közös pont, hogy a Teslát kibérlő, a robbanásba belehalt Matthew Livelsberger is katona volt. A hadsereg vizsgálja, hogy a két elkövető valaha találkozhatott-e szolgálat során.
Az AP-nek nyilatkozó források szerint Livelsberger eltöltött valamennyi időt az észak-karolinai Fort Bragg támaszponton, ami az amerikai hadsereg különleges alakulatainak bázisa. Ez azért lehet fontos információ, mert Shamsud-Din Bahar Jabbar még katonaként szintén töltött időt Fort Braggben. Az FBI-tól nyilatkozó Christopher Raia viszont azt mondta a csütörtöki sajtótájékoztatón, hogy
„minden lehetséges nyomot megvizsgálva kijelenthető, hogy jelenleg nincs egyértelmű kapcsolat a két támadás között”.
Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a nyomozás még nagyon korai szakaszban van.
Az amerikai média tudósításaiban rendre visszaköszön a párhuzam a karácsonyi magdeburgi támadással. December 20-án egy szaúdi származású, 2006 óta Németországban élő férfi autójával belehajtott a tömegbe a karácsonyi vásárban, öt embert megölt, 235-öt megsebesített. A Washington Post szerint az utóbbi években a szélsőségesek visszatérő támadóeszközévé váltak a gépkocsik, egy 2022-es brit tanulmány szerint a 2019-ig vizsgált fél évszázad összesen 257 halottat követelő autógázolásos támadásainak 71 százaléka az utolsó hat évben történt. Felidézték a 2017-es manhattani és charlottesville-i, valamint a 2016-os nizzai gázolásokat (ez utóbbi 86 halottat követelt).
New Orleans nem adja meg magát
New Orleansben a Super Bowl kvázi nyitányaként tartották volna az egyetemi meccset, a Sugar Bowlt is, de azt a történtek miatt legalább 24 órával elhalasztották. Így helyi idő szerint leghamarabb csütörtök délután játsszák le a meccset, miután a hermetikusan lezárt Superdome stadiont bombák után kutatva átfésülték a hatóságok.
„Az egyik legikonikusabb városról beszélünk, és a világ egyik legismertebb utcájáról. Szóval ha belegondolunk, ez voltaképp nem New Orleansnak szóló üzenet és lövés. Inkább Amerikának. Ez a világ és a környezet, amiben most élünk”
– mondta Oliver Thomas, a város közgyűlésének egyik tagja.
A Bourbon Street érintett szakasza az FBI helyszínelése miatt sokáig le volt zárva, de a rendőrök csütörtökön már beengedték az utcába a köztisztasági dolgozókat. Szerintük nagyobb takarítást igényelt most a helyszín, mint a hagyományos karnevál, a Mardi Gras után szokott. LaToya Cantrell polgármester arról beszélt a csütörtöki sajtótájékoztatón, hogy mindent megtesznek a biztonságért, a Bourbon Streetet még aznap vissza akarják adni a városnak. Ezenkívül a város készen áll a Sugar Bowl megrendezésére, ahogy minden nagy rendezvényre is.