Eltérve korábbi álláspontjától, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) most azt a teóriát tartja a legvalószínűbbnek, hogy Shamsud-Din Bahar Jabbarnak nem voltak társai, egyedül követte el a New Orleans-i terrortámadást, hangzott el az FBI csütörtöki sajtótájékoztatóján a BBC szerint.
Megerősítették, hogy a merényletben összesen tizenöten haltak meg, köztük a támadó. Legalább harmincöt sérült van. „Nem tudjuk enyhíteni a gyászt, amit most egy egész nemzet érez, de tudnotok kell, hogy mellettetek állunk” – mondta Christopher Raia, az FBI terrorizmus elleni részlegének igazgatóhelyettese.
A nyomozás eddigi adatai szerint Jabbar Houstonban szállt be a támadáshoz használt autóba. A New Orleans-ig vezető úton több videót is készített, majd tett fel az internetre. Az első videóban arról beszélt, hogy eredetileg a családjának akart ártani, de azzal nem tudta volna megfelelően alátámasztani „a hitetlenek elleni háborúját”.
Raia megerősítette azt a korábbi információt, miszerint a kocsiban megtalálták az Iszlám Állam zászlaját. Az FBI tűzszerészei két kezdetleges robbanószerkezetet is találtak hűtőtáskákba rejtve.
A Las Vegas-i Trump Hotel előtt felrobbant Tesla Cybertruck ügyéről Raia azt mondta, hogy
„minden lehetséges nyomot megvizsgálva kijelenthető, hogy jelenleg nincs egyértelmű kapcsolat a két támadás között”.
Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a nyomozás még nagyon korai szakaszban van.
A nyomozást egy puzzle-hoz hasonlították a rendőri vezetők. Ezernél is több nyomozó dolgozik az adatok és a bizonyítékok elemzésén. Több száz órányi felvételt néznek át, amelyek New Orleans történelmi belvárosában és más helyszíneken készültek. Eddig több mint négyszáz lakossági bejelentést kaptak a hatóságok.
Raia szerint a következő napok egyik kiemelt feladata annak feltérképezése lesz, hogy Jabbar miért radikalizálódott. „Száz százalék, hogy az Iszlám Állam hatására cselekedett” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a merénylő miért éppen New Orleans központját választotta, Raia azt válaszolta, feltételezésük szerint az volt a fő szempontja, hogy sok ember legyen az utcán szilveszterkor.
LaToya Cantrell, New Orleans polgármestere elmondta, hogy az FBI befejezte a munkát a támadás helyszínén, így a Bourbon Street csütörtöktől újra látogatható. Az áldozatokat azonosították, és erről a családtagokat is értesítették.
A korábbi beszámolók szerint az elkövető az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú, Texasban élő Shamsud-Din Bahar Jabbar. A 42 éves férfi katona volt az amerikai hadseregben, és 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban is szolgált, ezután pedig 2020-ig a hadsereg kötelékében informatikusként dolgozott. Több katonai kitüntetéssel szerelt le.
A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat.