ENSZ-főtitkár: Jimmy Carter jelentős mértékben hozzájárult a nemzetközi békéhez
2024. december 30. – 06:57
Amerikai elnöksége idején és azt követően Jimmy Carter jelentős mértékben hozzájárult a nemzetközi békéhez és biztonsághoz – idézi António Guterres ENSZ-főtitkárt az MTI. Carter volt amerikai elnök életének 101. évében vasárnap halt meg.
Carter érdemei közül Guterres kiemelte a közel-keleti békét előmozdító Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelést szolgálni kívánó SALT II egyezményt és a Panama-csatornáról szóló szerződéseket. Azt is mondta, hogy elnökségét követően Carter jelentős szerepet vállalt nemzetközi konfliktusokban közvetítőként, választási megfigyelőként és a demokrácia előmozdításában.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Carter tevékenysége mintaként szolgál a következő években is.
Emmanuel Macron francia elnök szerint Jimmy Carter szilárd védelmezője volt a legkiszolgáltatottabbaknak, és fáradhatatlanul harcolt a nemzetközi békéért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Carter mindig kiállt azok mellett, akik a szabadságért küzdenek, és védelmezte az emberi jogokat. Öröksége arra is figyelmeztet, hogy a világnak egységesnek kell maradnia azokkal szemben, akik a szabadságjogokat fenyegetik – tette hozzá.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök részvétét kifejezve úgy fogalmazott, hogy Carternek az Izrael és Egyiptom közötti békéhez vezető erőfeszítései örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe.
Kamala Harris azt írta: az elnököt „Istenbe, Amerikába és az emberiségbe vetett mély és kitartó hit vezérelte”. Hozzátette, hogy „Jimmy Carter élete a szolgálat erejének bizonyítéka. (…) Emlékeztette nemzetünket és a világot, hogy a tisztességben és az együttérzésben van erő”.
J. D. Vance amerikai alelnök is kifejezte részvétét: „Jimmy Carter az ország szolgálatának szentelte életét. Gondolataink és imáink a szeretteivel vannak. Nyugodjon békében.”
A brit Károly király azt írta, hogy Carter „elkötelezett köztisztviselő volt, életét a béke és az emberi jogok előmozdításának szentelte. Elhivatottsága és alázata sokak számára inspirációt jelentett, és nagy szeretettel emlékszem vissza 1977-ben az Egyesült Királyságban tett látogatására”.
A brit miniszterelnök, Keir Starmer is azt emelte ki, hogy a volt elnök „újradefiniálta az elnöki posztot a társadalmi igazságosság és az emberi jogok iránti figyelemre méltó elkötelezettséggel”.
Az Egyesült Államok 39. elnöke békésen, családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában december 29-én. Ő volt az Egyesült Államok történetének leghosszabb életű elnöke.
Carter 1977 és 1981 között volt az Amerikai Egyesült Államok elnöke a Demokrata Párt színeiben. Elnöksége idején több külpolitikai sikert is elért, mint például az egyiptomi–izraeli békemegállapodást – de a nevéhez kötődik az 1979-80-as iráni túszdráma is. Nem választották újra egy második ciklusra, elnöksége után azonban a leghosszabb ideig élő volt amerikai elnökként folytatta társadalmi tevékenységeit, és ezért Nobel-békedíjat is kapott.