Albánia egy évre betiltja a TikTokot, miután egy tinédzser halálra késelte diáktársát
2024. december 22. – 09:19
frissítve
„Egy évre teljesen leállítjuk mindenkinél. Albániában nem lesz TikTok”, jelentette be Edi Rama, albán miniszterelnök. A Guardian beszámolója szerint a kormány döntése azután született, hogy novemberben egy 14 éves iskolás fiút halálra késelte az egyik diáktársa.
Edi Rama albán miniszterelnök arról beszélt, hogy a tiltás része az iskolák biztonságossabbá tételét célzó terveiknek. Rama a közösségi médiát, és különösen a TikTokot okolta a fiatalok iskolai és iskolán kívül erőszakosságáért. A döntést megelőzte, hogy néhány hete egy 14 éves fiút halálra késelt az egyik diáktársa. A helyi média beszámolói szerint a gyilkosság a két fiú közösségi médiában folytatott vitája után történt. A TikTok-on olyan videók is megjelentek, amikben a fiatalok támogatták a gyilkosságot.
„A probléma nem a gyerekeinkkel van, a probléma mi vagyunk, a probléma mai a társadalmunk, a probléma ma a TikTok és mindenki más, aki túszul ejti a gyerekeinket” – mondta az albán miniszterelnök. Rama szerint a TikTok Kínában, az anyavállalat székhelyén másképp működik: „Azt népszerűsíti, hogyan lehet jobban tanulni, hogyan lehet megóvni a természetet”. Hozzátette: országa kicsi ahhoz, hogy kikényszerítse a platform algoritmusának megváltoztatását.
A vállalat a bejelentésre reagálva közölte: nem találtak bizonyítékot arra, hogy az elkövetőnek vagy az áldozatnak TikTok-fiókja lett volna. Szerintük több jelentés is megerősítette, hogy az esethez vezető videókat valójában egy másik platformon tették közzé, nem a TikTokon. Edi Rama elmondta: Albánia figyelni fogja, hogyan reagál a vállalat és más országok az egyéves tiltásra, ezután döntenek, hogy engedélyezik-e a működés folytatását. A miniszterelnök döntését nem mindenki támogatja, a legnagyobb albán ellenzéki párt vezetője szerint a tiltás hatalommal való visszaélés.
A közösségi oldalak korlátozása nem példa nélküli: több európai ország, köztük Franciaország, Németország és Belgium is korlátozásokat vezetett be a gyerekek használatával összefüggésben. A világ egyik legszigorúbb döntését Ausztrália hozta meg, ott novemberben a 16 év alattiak teljes közösségi média tilalmáról döntöttek.