„Egy puskalövésre vagyunk pár választól” – rejtélyes drónok tartják lázban az Egyesült Államokat

Legfontosabb

2024. december 18. – 18:23

„Egy puskalövésre vagyunk pár választól” – rejtélyes drónok tartják lázban az Egyesült Államokat
Drón a New York állambeli Ridge fölött 2024. december 12-én éjszaka – Fotó: Grant Parpan / Newsday RM / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Drónpánik lett úrrá az Egyesült Államokon, miután november közepén gyanús drónokat láttak egy New Jersey-ben található katonai bázis felett. A rákövetkező hetekben a közösségi oldalakat ellepték a drónnak látszó furcsa repülő tárgyakról készült felvételek, ahogy esténként emberek százai kezdtek el veszélyesnek hitt drónokra vadászni a telefonjaikkal, Iránt, Kínát és terroristákat sejtve az égen látható fények mögött.

December elejére már az amerikai sajtót is ellepték a rejtélyes drónokról szóló történetek, hírtelevíziók percről perce hírfolyamokban számoltak be a legfrissebb információkról, és a drónészlelések több másik államra is átterjedtek. Közben az amerikai politikusok nyilatkozatai csak erősítették az emberek gyanakvását, csakúgy, mint az amerikai kormányzati szervek semmitmondó válaszai.

Bár szakértők szerint a New Jersey-ben és több más államban levideózott „drónok” nagy többsége egyáltalán nem drón, hanem repülőgép, helikopter vagy akár csillag, a közösségi oldalakon és a sajtóban már „dróninvázióról” beszélnek. Miután pedig több politikus, köztük Donald Trump megválasztott elnök is arról kezdett el beszélni, hogy le kellene lőni ezeket a rejtélyes drónokat, a hatóságok attól tartanak, hogy lesznek, akik ezt komolyan veszik és elkezdenek lövöldözni a repülő tárgyakra, ami nagyon könnyen tragédiához vezethet.

Drónhisztéria

Az egész azzal kezdődött, hogy gyanús drónokat láttak elrepülni az amerikai hadsereg Picantinny Arsenal nevű kutatóközpontjánál november 18-án. A videók először a közösségi oldalakon kezdtek el terjedni, majd azokat újabbak és újabbak követték. December közepére pedig már arról írt az amerikai sajtó, hogy gyanús drónok lepték el New York, Pennsylvania, Maryland, Connecticut és Massachusetts államokat is.

A közösségi oldalakon a legvadabb elméletek kezdtek el terjedni:

  • hidakat és atomerőműveket célzó invázió;
  • iráni kémkedés;
  • az amerikai kormányzat megfigyelési akciója;
  • elhagyott nukleáris anyagok, vagy egyenesen elvesztett atombombák után kutató amerikai katonai akció áll az egész mögött.

A New Jersey-i hatóságok arról számoltak be, hogy olyan kritikus polgári létesítmények közelében is láttak drónokat, mint víztározók, elektromos hálózatok, vasútállomások és rendőrkapitányságok. Hozzátették, hogy a repülő tárgyak az óceán felől érkeznek és ott is tűnnek el, miután több órán át repülnek az állam felett, anélkül, hogy rádiójeleket bocsátanának ki. Egy polgármester kijelentette, hogy „szó szerint ellepnek minket a drónok, és nem tudjuk kik csinálják, és honnan jönnek”. Egy republikánus képviselő pedig egyenesen azt állította, hogy egy „iráni anyahajóról” indítják azokat, bár ezt a szövetségi hatóságok határozottan cáfolták.

New Jersey kormányzója Joe Biden amerikai elnöktől kért segítséget egy levélben, Tom Keane képviselő arról beszélt, hogy „veszélyben van a New Jersey-i emberek magánélete és biztonsága”. Andy Kim szenátor helyi rendőrökkel ment drónvadászatra, és állítása szerint több gyanús repülő eszközt is láttak, amik úgy mozogtak, ahogy repülőgépek nem tudnak.

Képviselők és szenátorok sora kezdett el válaszokat követelni a szövetségi hatóságoktól és a kormányzattól, de

a válaszok az amerikai katonai létesítmények elleni drónfenyegetésekkel évek óta foglalkozó Tyler Rogoway szakújságíró jellemzése szerint „abszurdan bénák és veszélyesek” voltak.

Az olyan szövetségi hatóságok, mint az FBI, a belbiztonsági minisztérium és a polgári repülési hatóság csak annyit tudott közölni, nem találtak bizonyítékot arra, hogy a drónok közvetlen veszélyt jelentenének, de azt nem tudták megmondani, hogy azok pontosan micsodák. Ez nem annyira nyugtatta meg az embereket, akiknek mélyponton van a bizalma az amerikai kormányzati szervekben, sőt, egyesekben ezek a nyilatkozatok csak tovább erősítették a pánikhangulatot.

Donald Trump is ezt emelte ki, amikor újságírók előtt nyilatkozott mar-a-lagói birtokán. A megválasztott amerikai elnök kijelentette, hogy a hadsereg és Joe Biden elnök pontosan tudja, hogy mik ezek a drónok, honnan jöttek és hova mentek, de „valamiért nem akarják elmondani”. Szerinte „valami furcsa történik”.

Évek óta repkednek gyanús drónok

A The War Zone haditechnikai szaklap évek óta igyekszik felhívni a figyelmet a kémdrónok jelentette veszélyre, több cikkében is frusztrációjának adva hangot, amiért szerintük a Pentagon nem veszi elég komolyan a fenyegetést. Amikor a 2020-as évek fordulóján az amerikai sajtó ufólázban égett az amerikai vadászpilóták által készített videók miatt, a lap meggyőzően érvelt amellett, hogy a furcsa repülő tárgyak valójában drónok és ballonok voltak. Ezekkel szerintük ellenséges országok vizsgálták az amerikai hadsereg képességeit, és felbecsülhetetlen értékű információt szereztek a legmodernebb amerikai haditechnikáról, például légvédelmi rendszerekről.

A The War Zone több esetről is mindenkinél hamarabb számolt be. 2019-ben a Guam szigetén található Andersen légibázis rakétavédelmi rendszerét vizsgálta egy alacsonyan repülő, a katonákat erős reflektorral elvakító drón – írták 2020-ban. Három éve arról írtak, hogy 2019-ben drónrajok követtek hadihajókat Kalifornia partjainál, egy „érzékeny gyakorlóterület” környékén, közeli repülésekkel heteken át zaklatva a haditengerészet rombolóit, amik ellenlépéseket is tettek a drónok ellen. A lap egy tavalyi cikke szerint arizonai kiképzőhelyeken 2020 óta láttak a pilóták gyakorlatozás közben kisebb drónokból álló rajokat, valamint nagyobb, tíz kilométeres magasságban, a hangsebességhez közeli sebességgel repülő drónokat.

A The War Zone idén márciusban számolt be arról, hogy a légierő langley-i bázisánál rejtélyes drónbehatolások voltak több héten át 2023 decemberében. Erről idén októberben a Wall Street Journal is beszámolt, közölve, hogy a tucatnyi, nagyjából hat méter hosszú gépekből álló drónflotta 160 kilométer/órás sebességgel száguldott el ezer méteres magasságban a világ legnagyobb haditengerészeti bázisának otthont adó Norfolk felé. A lap megtudta azt is, hogy két hónappal korábban egy nevadai atomfegyver-kutató létesítménynél láttak több drónt. Egyik esetben sem tudták megállapítani, kik reptették azokat. Hasonló esetek történtek 2019-ben a Palo Verde atomerőműnél.

A légierő legtitkosabb fejlesztéseivel foglalkozó kaliforniai bázisnál 2024 nyarán vettek észre drónokat, de az amerikai légierő által használt brit katonai repülőtereken, valamint a Spiegel beszámolója szerint az amerikai légierő fő nyugat-európai légibázisa, a németországi Ramstein felett is feltételezett kémdrónok repültek el december elején.

A The War Zone volt az első, ami beszámolt a New Jersey-i drónpánikot elindító esetről. A lap főszerkesztője, Tyler Rogoway a drónpánikról kijelentette, hogy bár valami valóban történik, de a közösségi oldalakat ellepték a rémhírek és pletykák, és szinte minden videó, amit látott arra utal, hogy „tömeghisztériáról van szó, és nem dróninvázióról”.

Tömeghisztéria

Amikor a Wall Street Journal riportere szakértőknek megmutatta az állítólagos drónokról készült videókat, egyesek azt mondták, hogy azokon fix szárnyú drónokat látni, mások szerint viszont sima repülőgépek voltak. A problémát az jelenti, hogy egyes drónok repülőgépekre hasonlítanak – mondta a lapnak egy volt hírszerzési elemző, aki hozzátette, hogy sok a paranoia az esetekkel kapcsolatban, és „az égen minden drón”.

A The War Zone példának hozta fel erre az NBC News egyik híradásában bemutatott felvételt az egyik levideózott „drónról”, amin a lap cikke szerint teljesen egyértelműen egy utasszállító repülőgépet lehet látni.

Vijay Kumar, a Pennsylvania Egyetem műszaki karának dékánja ugyancsak azt mondta a CNN-nek, hogy a legtöbb felvételen, amit látott, repülőgépek vannak.

Az ufóvideók leleplezésével hírnevet szerzett Mick West a New York Timesnak kijelentette, hogy „a videók többségén csak nagy repülőgépeket lehet látni”, és Tyler Rogoway is azt írta közösségi oldalán, hogy az embereknek most tűnt csak fel, hogy milyen sok kis légcsavaros teherszállító gép repül éjszaka.

A drónvadászatra indult Kim Andy szenátor pedig egy nappal később kénytelen volt visszavonni első kijelentéseit, közölve közösségi oldalán, hogy polgári pilóták és mások segítségével jobban megvizsgálta a látottakat, és megállapították, hogy a „drónok” többsége szinte teljesen biztosan repülőgép volt.

Csillagokat és bolygókat is néztek már drónnak

Az emberi agy nem tudja jól megállapítani, hogy az éjszakai égen látott tárgyak valójában mekkorák, és amikor a drónokról szóló történetek után látnak az emberek valamit az égen, rögtön azt fogják gondolni, hogy az csak drón lehet – mondta a Timesnak Mick West. Csakúgy, mint ahogy a 20. század második felében minden furcsa fény az égen ufó volt, most minden drón.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szintén arról beszélt egy sajtótájékoztatón, hogy a bejelentett drónok nagy része hobbidrón, kereskedelmi vagy rendvédelmi drón volt, valamint pilóta vezette repülőgépek, vagy helikopterek, sőt, több esetben csillagokat is gyanúsnak találtak. Ebbe a hibába esett Maryland egykori kormányzója, Larry Hogan is, aki közösségi oldalán tett közzé egy videót, amint szerinte drónok láthatók, de kommentelők jelezték, hogy a felvételen az Orion csillagkép és a Szíriusz csillag látható.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője egy sajtótájékoztatón 2024. december 12-én – Fotó: Andrew Harnik / Getty Images / AFP
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője egy sajtótájékoztatón 2024. december 12-én – Fotó: Andrew Harnik / Getty Images / AFP

Rebecca Weiner, a New York-i rendőrség terrorelhárítással foglalkozó rendőrfőnök-helyettese azt mondta, csak a hétvégén annyi drónészlelésről kaptak bejelentést, mint egész novemberben, de többségükről kiderült, hogy repülők, helikopterek és meteorok voltak, egy esetben pedig a Vénuszt hitte valaki drónnak. Ez utóbbi nem lenne példátlan eset. 2021-ben egy skót rendőrnő a kollégáitól kért segítséget, mert kilométereken át követte egy drón, de kiderült, hogy végig az aznap este különösen fényesen világító Jupitert hitte őt üldöző repülő szerkezetnek.

Az észlelések szokatlanul nagy számára magyarázatot adhat, hogy sokkal többen kezdték el figyelni az éjszakai égboltot,

és olyan, mindennapos dolgokat is drónoknak hisznek, amiket eddig csak azért nem vettek észre, mert nem néztek fel. Emellett a drónhírek terjedésére válaszul sokan, köztük a rendőrségek kezdtek el drónokat reptetni, hogy rábukkanjanak a rejtélyes repülő szerkezetekre, és így természetesen azokat is elkezdték bejelenteni az emberek. „Nevetségesnek hangzik, de ez tényleg megtörténik” – mondta Weiner. Nem beszélve azokról, akik a kialakult helyzetben poénból kezdték el paráztatni az embereket a saját hobbidrónjaikkal.

A világ legrosszabb terroristái

Több szakértő is felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai államok felett látott drónoknak az amerikai polgári repülési hatóság (FAA) szabályainak megfelelő lámpái voltak, ami erőteljesen megkérdőjelezi, hogy külföldi ellenségek, mint például Irán állna az események mögött. James Poss vezérőrnagy, aki az amerikai légierő hírszerzőjeként az első afganisztáni dróncsapásokat irányította, a Wall Street Journalnak kijelentette, hogy „vagy a világ legbénább terroristája” lehet az, aki éjszaka bekapcsolja a drónja világítását, vagy az a fajta ellenség, akivel szívesen harcol az ember.

Adam Kinzinger egykori képviselő, a Nemzeti Gárda légierejének volt tagja szintén kiemelte a közösségi oldalán közzétett videóban, hogy szabályszerű világítás volt a videókon látható drónokon, ami kétségessé teszi, hogy valami rejtélyes veszélyforrásról lenne szó.

Vagy az van, hogy a földönkívüliek és az irániak betartják az FAA szabályait, vagy ez valami egész más lesz,

vélte Kinzinger. Mint mondta, a közvélekedéssel ellentétben nem tilos berepülni amerikai katonai létesítmények és nemzetbiztonsági szempontból érzékeny területek fölé, sőt, kisgépek pilótái ezt rendszeresen megteszik. „Teljesen érthetetlen a nagy megőrülés” – tette hozzá.

Jim Himes demokrata képviselő, a képviselőház hírszerzési bizottságának rangidős tagja a Fox Newsnak kijelentette, hogy a mostani esetek mögött „nem az irániak, nem a kínaiak és nem a marslakók” állnak. Magyarázatképpen hozzátette, hogy a bizottság tagjaként minden idejében azt figyeli, hogy mit csinálnak az irániak és a kínaiak. Szerinte „azt nem csinálják, hogy az amerikai szárazföld fölé küldenek drónokat, amiket ott könnyen megszerezhetünk” (noha, a tavaly év eleji kínai kémballonos esetre nem tért ki). Hasonlóan nyilatkozott Josh Gottheimer képviselő, aki a hírszerző bizottság tagjaként kedden titkos információkat tartalmazó jelentést kapott a drónokról, és kijelentette, hogy az amerikai közbiztonságra nem leselkedik semmilyen veszély.

Egy lövésre egy tragédiától

Ez azonban egyáltalán nem nyugtatta meg a pánikba esett embereket, és a hatóságok már egyre jobban kezdenek aggódni amiatt, hogy a frusztrált lakosok saját kezükbe veszik az irányítást, és megpróbálják lelőni az egyik drónt. „Egy puskalövésre vagyunk pár választól” – írta az egyik legtöbb lájkot kapott hozzászóló az ABC6 egyik videója alá, amit többen is nagyon jó ötletnek tartottak.

De nem csak a sok bizonytalanság miatt rémült emberek tartják ezt jó ötletnek. Demokrata és republikánus politikusok is a drónok lelövéséről kezdtek el beszélni, csakúgy, mint Donald Trump megválasztott amerikai elnök. Szakértők azonban alig győzték lebeszélni erről az embereket, az ugyanis nemcsak illegális, de roppant veszélyes is lehet.

Az amerikai szabályozás szerint a drónok repülőgépeknek számítanak, és lelövésük szövetségi bűncselekmény, amiért akár negyedmillió dollár (kb. 98 millió forint) pénzbüntetést és húsz évig tartó börtönbüntetést is lehet kapni. Emellett egyes államok törvényei is tiltják ezt. New Yorkban például hét évig tartó börtönbüntetést kaphat, aki lőfegyverrel rálő egy repülőgépre.

Az FBI közölte, hogy már több példa is volt arra az elmúlt napokból, hogy lézerrel világítottak meg a földről drónnak hitt repülőgépeket, elvakítva a pilótákat. Ők is jelezték, hogy már azért aggódnak, hogy lőni fognak repülőkre, ami „nagy veszélyt jelent a gépek pilótáira és utasaira”.

De az is nagyon veszélyes lenne, ha valaki egy valódi drónt lőne le, a becsapódó roncsok ugyanis könnyen haláleseteket és anyagi károkat okozhatnak, vagy erdőbe zuhanva erdőtüzet indíthatnak el, amikor becsapódáskor felrobban a lítiumakkumulátor. Arról nem is beszélve, hogy egy drónt rendkívül nehéz eltalálni, és a kilőtt lövedék a földre visszazuhanva könnyedén meg is ölhet valakit.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!