A szlovák államfő szerint a békéhez Ukrajnának el kell fogadnia a területi veszteségeket

2024. december 16. – 10:07

Másolás

Vágólapra másolva

Ahhoz, hogy Oroszország és Ukrajna között béke lehessen, Ukrajnának el kell fogadnia a részleges területi veszteségeket – közölte Peter Pellegrini szlovák államfő december 15-én, az STVR-rel. Egészen pontosan úgy fogalmazott a Kyiv Independent szerint, hogy „ma valószínűleg egyetlen értelmes ember sem hiszi el Európában, hogy békét lehet elérni Ukrajna részleges területi veszteségei nélkül” .

Pellegrini korábban azt is kifogásolta, hogy meghívták Ukrajnát a NATO katonai szövetségébe, és kijelentette, hogy az azonnali csatlakozás „nem reális” a háború idején. Pellegrini Robert Fico kormányfő szövetségese. Fico élesen bírálta az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket és az Oroszország elleni szankciókat is, nemrég pedig bejelentette, hogy elfogadta a Kreml meghívását a jövő májusi moszkvai győzelem napi ünnepségre.

Az orosz-ukrán háború (illetve a Nemzetközi Büntetőbíróság miatt kiadott elfogatóparancs miatt) Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem hívják meg a következő G20-as találkozóra – ezt a dél-afrikai elnök szóvivője közölte az orosz TASZSZ hírügynökséggel. Ugyanezen okból nem tudott részt venni Putyin az augusztusi johannesburgi BRICS-találkozón sem. A következő G20-csúcs a tervek szerint 2025. november 21-22-én lesz. Putyin ellen 2023 márciusában adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűnök miatt. Oroszországot a legutóbbi G20-as csúcson a külügyminiszter, Szergej Lavrov képviselte.

A két ország közötti békéért szólalt fel vasárnapi beszédében Ferenc pápa is, aki „testvérekként” emlegette Oroszországot. Azt mondta, a háború mindig vereséget jelent, az egész világnak békére van szüksége.

Súlyosan megrongálódott két orosz olajszállító tartályhajó a Fekete-tengeren vasárnap. A történtek miatt ukrán tisztviselők meggondolatlannak nevezték az orosz felet. Az egyik tartályhajó 4300 tonna alacsony minőségű nehéz fűtőolaja szállított, mely a Fekete-tengerbe kerülve, súlyos ökológiai károkat okozhat a háború által amúgy is súlyosan érintett tengeri környezetben.

(Forrás: Kyiv Independent, Guardian)

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!