Felbolydult Olaszország az új KRESZ miatt, már szívni se szabad

2024. december 15. – 10:54

Felbolydult Olaszország az új KRESZ miatt, már szívni se szabad
Gépjármű Szicíliában – Fotó: Bakró-Nagy Ferenc

Másolás

Vágólapra másolva

Szombaton lépett életbe Olaszországban a sok vitát kiváltó új KRESZ. Vasárnapra már ki is szabták az első nagyobb bírságokat, ezentúl szigorúbb büntetésekre számíthatnak akik ittasan vezetnek vagy mobiloznak, illetve – és ilyenek azért jócskán akadnak – bukósisak nélkül robogóznak, a részleteket összeszedte az 5percolasz.hu. „Évente több mint háromezren halnak az utakon, ezért komolyan és szigorúan kell eljárnunk” – állította egyrészről Matteo Salvini közlekedésért is felelős miniszter, másrészről azt kérte a rendőrségtől, hogy „józan belátással” szabják ki a bírságokat – írja az ANSA. Korábban azt mondta, hogy tudja, sokan a pokolra kívánják majd, de bízik benne, hogy az olaszok megértik, csak az ő érdekükben született meg az új szabályozás.

Az új KRESZ-t támadta Vasco Rossi olasz rockzenész, Olaszország egyik legismertebb dalszerzője, műsorvezetője is.

A szabályozás szerint ugyanis akkor is bírság szabható ki,ha a sofőr akár napokkal előtte elszívott egy füves cigit.

„Mostantól kezdve hiába vezetsz tisztán, letartóztathatnak és akár három évre is ugorhat a jogsid” – mondta Vasco egy videóban. Ez a rendelkezés Olaszországot eléggé komolyan érinti, a 15-35 év közöttiek több mint 20 százaléka szív rendszeresen, érdekességképp ez az arány Magyarországon 3,4 százalék. A kábítószer hatóanyagának, a THC-nek a nyomai akár 80 óráig is a vérben maradhatnak.

Az új szabályozás első legnagyobb kárvallottjai az a két autós akiket a Róma melletti Viterbóban, szinte rögtön az új szabályozás éjféli érvénybe lépése után pár perccel állítottak meg. Ők 2 ezrelék feletti véralkoholszintjükkel – ez nagyjából 10 stampedli 4 centes töménynek felel meg – kacsáztak az úton, egészen addig, míg hátulról bele nem rongyoltak egy rendőrautóba. Mivel túllépték a literenkénti 1,5 grammos határértéket, az új törvény szerint hat hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetést és 1500-tól 6000 euróig terjedő pénzbírságot is kaphatnak. Ráadásul szabadulásuk után sem vezethetnek (legalábbis jogosítvánnyal), mivel azt egytől két évig terjedő időszakra bevonják.

Nápolyban az első bírságokat vezetés közbeni mobilozás miatt szabták ki, a rendőrfőnök szerint ez a telefonálás egyre gyakoribb, és a balesetek egyik fő oka. Szombat délután kettőig csak Nápolyban 11 bírságot szabtak ki emiatt, utána már csökkentették az ellenőrzést, mivel eleredt az eső.

Salvini védelmébe vette a rollerekre vonatkozó új rendelkezéseket is, amelyek mostantól kötelező sisakhasználatot írnak elő, illetve a későbbiekben rendszám és kötelező biztosítás is kell majd a kétkerekűekre. 2023-ban 300 rolleres baleset történt, 18-an meg is haltak. Firenzében a bukósisak nélküli rollerezésért már ki is szabták az első 50 eurós bírságokat. A kötelező sisakviselést sokan támadják, mondván egy rollerre vagy egy közbiciklire nem lehet ráaggatni a sisakot, mint ahogy azt egy robogó esetében könnyen be lehet tenni a csomagtartóba, ezért ez az intézkedés kontraproduktív lesz, így elriasztja majd a használókat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!