Trump: Ukrajna kevesebb támogatást fog kapni, az európai országok pedig csak akkor számíthatnak védelemre, ha „kifizetik a számláikat”

2024. december 8. – 21:41

Másolás

Vágólapra másolva

A megválasztott amerikai elnök Donald Trump az NBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy már nem ígéri azt, hogy 24 órán belül lezárja az orosz-ukrán háborút, de azt megjegyezte, hogy mindent meg fog tenni azért, hogy a felek letegyék a fegyvert. Trump ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajna valószínűleg kevesebb támogatást fog kapni az ő elnöksége alatt, mint Joe Biden idején. A NATO-val kapcsolatban kijelentette, hogy az európai országok csak akkor számíthatnak az amerikai védelemre, ha „fizetik a számláikat”. A NATO-ban nincs tagdíj, a tagállamoknak nincs kiegyenlítendő „számlájuk”.

A Capitolium 2021-es ostromáról is beszélt, kegyelmet ígért azoknak, akiket az események miatt elítéltek, és élesen bírálta az ostromot vizsgáló bizottságot, amelynek tagjait „politikai gengsztereknek” nevezett. Azt viszont tagadta, hogy arra utasítja majd az állami szerveket, hogy rászálljanak a bizottság tagjaira. Az interjúban nem volt hajlandó arra, hogy elismerje a 2020-as választási vereségét, és Bident hibáztatja az ország politikai megosztottságáért. A múlt sérelmeit gyakran emlegette, de azt állította, a sikereivel fog választ adni az ellenfeleinek.

A bevándorlás terén szigorú fellépést ígért, beleértve az illegális bevándorlók tömeges kitoloncolását. Azoknak a családoknak, ahol vegyes állampolgárságú tagok vannak, azt javasolta, hogy közösen hagyják el az országot. Eltörölné azt a jogot is, amely automatikus állampolgárságot biztosít az Egyesült Államok területén született gyermekek számára. Ez utóbbival nem lesz könnyű dolga, mert a születési jogon járó állampolgárság az amerikai alkotmány 14. kiegészítésébe foglalt alapjog, azt csak újabb alkotmánykiegészítéssel lehetne visszavonni. Az alkotmány kiegészítését a tagállamok kétharmada, vagy a szövetségi törvényhozás két háza együttesen kezdeményezheti úgy, hogy azt mindkét ház külön-külön is kétharmados többséggel támogatja, ratifikálásához pedig az amerikai tagállamok háromnegyedének támogatása kell.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!