Jelzőlövedéket lőtt ki egy orosz hadihajó egy német katonai helikopterre a Balti-tengeren

2024. december 4. – 19:32

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Jelzőlőszert lőtt ki a Balti-tengeren egy orosz hadihajó egy felderítést végző német katonai helikopterre, jelentette be Annalena Baerbock német külügyminiszter egy brüsszeli NATO-tanácskozáson.

Az Euronews beszámolója szerint a Bundeswehr helikoptere felderítési feladatot hajtott végre, amikor az orosz hajó legénysége kilőtte a jelzőlőszert, amit vészhelyzetek esetén alkalmaznak. A külügyminiszter nem közölt egyéb részleteket, és azt sem, hogy az eset mikor történt.

Baerbock azt mondta: fokozzák a Balti-tengeren lévő csővezetékek és adatkábelek felügyeletét, mivel egyre nagyobb a hibrid fenyegetés Oroszország és támogatói részéről. A NATO-tisztviselők még nem adtak hivatalos választ, de az incidenssel várhatóan a közelgő katonai és diplomáciai fellépések során foglalkozni fognak.

A NATO képviselője hangsúlyozta a nyitott kommunikációs vonalak fenntartásának fontosságát a nem szándékos eszkalációhoz vezető félreértések megelőzése érdekében.

Múlt hétfőn a Finnországot Németországgal összekötő, tengerfenéken futó Cinia C-Lion1 nevű optikai szálas vezeték szakadt meg, ami felvetette a szabotázsakció gyanúját. A stockholmi hatóságok a Litvánia és Svédország között futó, Arelion nevű távközlési kábelen keletkezett károk ügyében is vizsgálódnak svéd médiajelentések szerint. A két balti-tengeri kábelen keletkezett károk miatt a svéd rendőrség szabotázs gyanújával indított eljárást.

Legutóbb a finn hatóságok indítottak vizsgálatot, miután két helyen is elszakadt egy Finnországot Svédországgal összekötő internetkábel. Az incidens hétfő éjjel történt, a szárazföldi adatkábel finnországi szakasza külső behatásra két ponton megszakadt, ami mintegy 6000 magán- és 100 üzleti ügyfelet érintett, és jelentős kiesést okozott az internetes adatszolgáltatásban.

Az Euronews azt írja: a NATO szorosan figyelemmel kíséri az orosz haditengerészeti mozgásokat az elmúlt hónapokban felfokozott feszültség és számos provokáció miatt. A több NATO- és EU-tagállam által határolt Balti-tenger a katonai tevékenységek gócpontjává vált, mivel Oroszország és a NATO is egymást átfedő gyakorlatokat és járőrözéseket hajt végre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!