Ukrán külügy: Ukrajna nem elégszik meg alternatív NATO-tagsággal

2024. december 3. – 19:13

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Ukrajnának nem felel meg a NATO-tagság semmilyen alternatív formája – közölte az ukrán külügyminisztérium kedden az MTI tudósítása szerint.

Az ukrán kormány a NATO külügyminiszteri találkozójának első napján tette közzé az álláspontját, miszerint:

“Meggyőződésünk, hogy Ukrajna teljes jogú NATO-csatlakozása az ország biztonságának egyetlen igazi garanciája, valamint elrettentő eszköz az Ukrajna és más államok elleni további orosz agressziótól.” “A budapesti memorandum keserű tapasztalataival a hátunk mögött nem fogadunk el semmilyen alternatívát vagy helyettesítőt Ukrajna teljes jogú NATO-tagságára.”

A minisztérium arra buzdította "a budapesti memorandumot aláíró Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát, az ahhoz csatlakozó Franciaországot és Kínát, valamint az atomsorompó-szerződés részes államait", hogy már most politikailag támogassák Ukrajna meghívását a NATO-ba. Szerintük ez "hatékony ellenlépés lesz az orosz zsarolással szemben". Az ukrán külügy álláspontja szerint nemcsak Ukrajna és Európa biztonságáról van szó, hanem arról is, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás világszerte "a nukleáris leszerelés gondolatába vetett bizalmat ásta alá".

A külügyminisztérium közleménye a budapesti Memorandum aláírásának 30. évfordulója alkalmából készült. 1994-ben Ukrajna lemondott atomfegyvereiről biztonságának és területi épségének szavatolásáért cserében, amit Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Oroszország aláíróként garantált a Budapesten létrejött memorandumban.

"A memorandumnak jelentős lépésnek kellett volna lennie a globális nukleáris leszerelés megerősítésében, és példaként kellett volna szolgálnia más államok számára az atomfegyverekről való lemondásban. Nem tudta azonban megakadályozni az Oroszországi Föderáció mint atomfegyverrel rendelkező állam Ukrajna elleni agresszióját, azaz egy olyan állam megtámadását, amely feladta saját nukleáris arzenálját – áll a közleményben. A külügyminisztérium a budapesti memorandumot emiatt "a stratégiai biztonsági döntésekben meglévő rövidlátás emlékművének" nevezte, és hozzátette, hogy "az európai biztonsági architektúra fejlesztése Ukrajna érdekeinek rovására és figyelmen kívül hagyása mellett kudarcra van ítélve".

A magyar kormány Ukrajna NATO-felvételének leghangosabb ellenzője, Orbán Viktor szerint Ukrajnának ütközőzónaként kellene működnie, mert Oroszország soha nem fogadná el, ha EU- vagy NATO-tag lenne, inkább elpusztítaná. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legutóbb ezzel kapcsolatban azt mondta, Budapestnek nem kell megszavaznia Ukrajna NATO-tagságát, az is elég, ha nem emel vétót.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!