Hat turista halála után talán mindenki meggondolja majd, hogy elfogadjon-e ingyenpiát Ázsiában

Legfontosabb

2024. december 2. – 21:54

frissítve

Hat turista halála után talán mindenki meggondolja majd, hogy elfogadjon-e ingyenpiát Ázsiában
Indonéz fiatalok házi készítésű italt isznak Yogyakartában – Fotó: Ulet Ifansasti / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

A laoszi Vang Vieng városa kedvelt úti cél a turisták köreiben. Gyönyörű helyen fekszik, egy folyó mellett. A turizmusra épül a település gazdasága is, de az ide érkezők nem a luxusnyaralás élményére vágynak, hanem a laza bulikra. November végén van a főszezon, ilyenkor tele a város az ide érkező „hátizsákos” utazókkal. Az elmúlt napokban azonban halálesetek rázták meg a várost:

hat nyugati turista halt meg ugyanolyan körülmények közt, mind a Vang Vieng-i Nana Hátizsákos Hostel vendégei voltak.

A halálukat a feltételezések szerint metanolmérgezés okozhatta, a pancsolt szesz valószínűleg a hostel üdvözlő italaiban lehetett benne.

A metanolmérgezés régóta ismert probléma Délkelet-Ázsiában, de eddig kevés figyelem irányult rá. A bulizni érkezők eddig talán nem aggódtak túl sokat a piáláson, de úgy tűnik, mostantól mindenki kétszer is meggondolja, hogy milyen italt fogad el és kitől.

A halálesetek nagyon hasonlítanak egymásra. Mind a Nana Hostelben történt, mindegyik áldozat a november 13. körüli napokban lett rosszul, és mindegyikük metanolmérgezésre utaló tünetekben szenvedett.

Egy 20 és egy 21 éves dán nőt, Anne-Sofie Orkild Coymant és Freja Vennervald Sorensent, valamint az 57 éves amerikai James Louis Hutsont is a szobáikban találták meg, november 13-án. A nőket még kórházba szállították, és ott haltak meg hirtelen szívelégtelenségben. A férfi, aki mellett több üres pohár is volt, már halott volt, amikor megtalálták. A helyi média szerint nem voltak rajta külsérelmi nyomok.

A két 19 éves ausztrál lány, Bianca Jones és Holly Bowles, legjobb barátnők voltak, közösen utaztak Ázsiába. Az álomutazás számukra is tragikusan végződött. A két lány november 12-én egy bárban bulizott, 13-án kellett volna kijelentkezniük a hostelből. Miután ezt elmulasztották, a hostel személyzete találta meg őket, majd a szomszédos Thaiföldön kerültek kórházba. A thai hatóságok megerősítették, hogy Jones agyi ödémában halt meg, amit a szervezetében talált metanol okozott. Simone White, egy 28 éves londoni ügyvéd, aki szintén a hostelben szállt meg, ugyancsak hasonló körülmények között halt meg.

Felmerült, hogy a hostelben kínált ingyen welcome drink okozhatta a hat ember halálát. A gyanú szerint az ital csempészett áruból készülhetett, vagy felöntötték etil-alkohol helyett mérgező metanollal. A Nana Hostel menedzsere eleinte azt állította, hogy nem így történt, mert több százan ittak az italból, és csak a két lánynak lett baja. Elmondása szerint 11 év alatt soha nem kapott metanolmérgezést senki, aki náluk szállt meg.

Kedden kihallgatták a hostel személyzetének nyolc tagját, köztük a menedzsert is, később pedig őrizetbe is vették őket. Egy, a Nana közelében lévő bárban szintén razziázott a rendőrség – nem kizárt, hogy itt töltötte az utolsó estéjét a két ausztrál lány. Egyelőre nem világos, hányan betegedhettek meg a feltételezett mérgezés következtében, a halálesetek kivizsgálása pedig jelenleg is tart.

A metanol – metil-alkohol, faszesz – a legegyszerűbb telített alkohol. Ellentétben a hétköznapi szóhasználatban alkoholnak nevezett etil-alkohollal, a metanol erősen mérgező, mert az emberi szervezetben formaldehiddé alakul. Főleg ipari és háztartási termékekben, például festékhígítóban, fagyállóban, lakkokban és fénymásoló folyadékban használják, de az otthon főzött szeszes italok esetében előfordulhat, hogy a cefrében található metanol a kész italban is jelen van. Az etil-alkoholhoz hasonló szagú. Alkoholhamisításra is használják – az ilyen, metanoltartalmú denaturált szesszel hamisított italok népszerű neve a pancsolt szesz – de a gyümölcsök erjesztése során természetesen is visszamarad, és nem megfelelő lepárláskor is keletkezhet. A gyümölcscefréből főzött pálinka megengedett metanoltartalma a tisztaszesz-tartalomra számítva kevesebb mint 10 gramm literenként, ez egy 40 fokos pálinkánál literenként 4 gramm. Ennek hússzorosa már biztosan halálos dózis, de már akár 20 gramm is halálos lehet.

A Nana Hostel Vang Viengben – Fotó: AFP
A Nana Hostel Vang Viengben – Fotó: AFP

Aki metanolos italt iszik, az valószínűleg nem fogja elsőre érzékelni, hogy valami nincs rendben az italával, mivel a vegyületnek nincs az átlagos alkoholtól eltérő jellegzetes íze vagy színe. Az áldozatok a fogyasztás után nem is szokták érzékelni magukon a mérgezés tüneteit, akár 24 óra is eltelhet azok jelentkezéséig. A mérgezés általában hányingerrel, hányással, hasfájással, a látás romlásával, és légzési nehézségekkel jár. Ha valaki metanolmérgezésre gyanakszik, érdemes etil-alkoholt, azaz iható szeszt innia, mert az lekötheti azt az enzimet, az alkohol-dehidrogenázt, amely a metanolt mérgező formaldehiddé alakítja a szervezetben.

Ha a mérgezést gyorsan diagnosztizálják, ideális esetben az első 30 órán belül, a kezelés csökkentheti a súlyosabb hatások egy részét. Kezelés hiányában az érintettek 20-40 százaléka meghal. A túlélés függ attól is, hogy az ember mennyi metanolt vitt be a szervezetébe, írja a BBC az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezetre hivatkozva.

Én túléltem, a két ivócimborám halott

Az Oslói Egyetem az Orvosok Határok Nélküllel közösen létrehozta a Metanolmérgezés kezdeményezést (MPi), amely aprólékosan dokumentálja a metanolos megbetegedéseket, hogy felmérje a globális probléma nagyságrendjét. Az MSF adatbázisa szerint Ázsiában a legmagasabb a metanolmérgezések előfordulása világszerte. 2019 februárjában legalább 150 ember halt meg az indiai Asszam államban egy tömeges mérgezésben. Többségük teaültetvényen dolgozó munkás volt, és a túlélők közül többen megvakultak vagy lerokkantak. 2018-ban Iránban 84 halálesetet dokumentáltak egy tömeges mérgezés során. Líbiában egy tömeges mérgezésben egy héten belül több mint ezer ember kapott metanolmérgezést, és még többen halhattak meg otthon, a kórházak falain kívül.

A probléma elsősorban a szegényebb országokat érinti, de Indonéziában, Indiában, Kambodzsában, Vietnámban és a Fülöp-szigeteken is gyakoriak a laoszihoz hasonló incidensek. Főleg olyan városokban jellemző a pancsolt szesz, ahol virágzik az olcsó turizmus. De nemcsak a turizmusnak, hanem a házi szeszfőzdéknek is külön iparuk van. Az ilyen lepárlókban a technológiai hiányosságok és hibák miatt nagyobb a kockázata annak, hogy végeredményben metanolt állítsanak elő. Van, ahol nem a szakértelem hiánya miatt, hanem az olcsóbb termelés kedvéért kerül metanol az italokba. A metanol ipari szeszként olcsóbb az etil-alkoholnál, így olcsóbban lehet magasabb alkoholtartalmú koktélokat kínálni, ecsetelte egy nyugati diplomata a BBC-nek.

Ráadásul Laoszban a nyugati országokhoz képest kevésbé szigorúak az élelmiszer-biztonsági előírások, amelyek betartatására és ellenőrzésére sincs elegendő erőforrásuk a hatóságoknak. Az Orvosok Határok Nélkül szerint viszont nem Laosz, hanem Indonézia az egyik legveszélyesebb terep a pancsolt szeszes incidenseket tekintve, innen jelentették a legtöbb esetet az elmúlt húsz évben.

Indonéziában nemcsak a turisták, hanem a helyiek is megszenvedik a pancsolt szeszipart. Egy Kardi nevű férfi elmesélte a BBC-nek, hogy hogyan lett a metanol áldozata. Az autószerelő Kardi mindennap ivott, még munka közben is. Egy nap az egyik kliense olcsó, csempészett alkohollal hálálta meg a szolgálatait. A nap folyamán Kardi nyolc üveggel is lehúzott az ajándékból, majd elájult. Éjjel pokoli gyomorfájásra ébredt, meg akarta hánytatni magát, de addigra már nem is nagyon látott.

Az indonéz Nur Achmad mérgezéses tünetekkel került kórházba Yogyakartában, miután a metanolból, etanolból, vízből és gyümölcskivonatból készült oplosan nevű pancsolt szeszt ivott – Fotó: Ulet Ifansasti / Getty Images
Az indonéz Nur Achmad mérgezéses tünetekkel került kórházba Yogyakartában, miután a metanolból, etanolból, vízből és gyümölcskivonatból készült oplosan nevű pancsolt szeszt ivott – Fotó: Ulet Ifansasti / Getty Images

Miután egy rokona kórházba vitte, az orvosok elutasították a kezelését, mondván muszlimként nem is lett volna szabad innia. A második kórház is el akarta utasítani, de Kardinak szerencséje volt: az egyik orvos motorbiciklijét ő szerelte meg. A doktor végül kezelésbe vette, és hamar megvolt a metanolmérgezés diagnózisa.

Bár sikerült megmenteni az életét, de a metanol maradandó károkat okozott a szervezetében. Átmenetileg teljesen lebénult, és a teljes mozgásképessége soha nem állt helyre. A szeme súlyosan károsodott, a következő években szinte teljesen elvesztette a látását. A rokkant férfit elhagyta a felesége és most a közösség látja el. Azt mondta a BBC-nek, hogy neki szerencséje volt, mert a másik két ivócimborája belehalt a mérgezésbe.

Az egyik legnagyobb probléma, amellyel muszlim többségű országokban, például Indonéziában küzdenek, hogy az alkoholfogyasztás tabu, sőt illegális, így az emberek szégyenükben vagy a vádaskodástól való félelmükben nem kérnek segítséget. A másik probléma, hogy az egészségügyi személyzetnek ritkán vannak meg a készségei és ismeretei egy ilyen mérgezés kezeléséhez. Ez utóbbi persze nem csupán a muszlim országokra igaz, hanem olyan elmaradottabb országokra is, mint Laosz – ezért is ápolhatták inkább thaiföldi kórházakban a két megmérgezett ausztrál tinédzsert, akiknek az életét végül ez se mentette meg.

Nem érdemes kockáztatni az itallal

A konzulátusok gyakran kapnak bejelentést metanolmérgezésről. Az adatok hiánya miatt azonban nehéz számszerűsíteni a probléma mértékét, és azt, hogy a szennyezett italok hol kerülnek az ellátási láncba. „Nem hiszem, hogy aljas bártulajdonosok mérgezik meg a turistákat – ez sem nekik, sem az iparáguknak nem jó. Inkább az előállítási oldalról van szó: az alacsony szintű oktatásról, az alacsony szintű szabályozásról, és arról, hogy az emberek spórolnak” – mondta a BBC-nek névtelenül nyilatkozó diplomata.

A diplomata szerint a csempészett alkohol kockázatai jól ismertek a turisztikai szolgáltatók és a nagykövetségek körében, de a turisták tájékoztatása érdekében figyelemfelkeltő kampányra van szükség. „Ez a szörnyű esemény valószínűleg segít az emberek felvilágosításában, de nem oldja meg a probléma okát” – tette hozzá.

Több nyugati kormány frissítette a héten a konzulátusok honlapján és az utazási oldalakon az alkoholfogyasztás délkelet-ázsiai veszélyeiről szóló tanácsait. Ebben azt írják, hogy a veszélyes italok közé tartozhatnak a helyi házi főzésű szeszes italok, a szeszesital-alapú italok, például a koktélok, de még a márkás alkohol is.

A figyelmeztetéseknek lett is valami hozadékuk: a BBC-nek nyilatkozó Vang Vieng-i turisták már kerülik az alkoholt. A városban népszerű csónakos kocsmatúrákon részt vevő csoportok már inkább nem fogadják el a kínált ingyenvodkát.

Turisták a Nam Song folyón Vang Viengben – Fotó: AFP
Turisták a Nam Song folyón Vang Viengben – Fotó: AFP

„Most, hogy ez megtörtént, tényleg elgondolkodtató. Az ember elgondolkodik azon, hogy miért ingyenesek az italok? Úgy hallottuk, hogy a halálesetekkel kapcsolatba hozott szállóban minden este egy órán át ingyen volt a vodka és a whisky. Azt hiszem, ha ez az Egyesült Királyságban történne, biztosan eszünkbe jutna, hogy ez gyanús” – mondták a turisták, akik korábban vödrös koktélokat kaptak a vendéglátóiktól. Ők már inkább csak palackozott italokat és dobozos sört isznak.

A két 19 éves ausztrál áldozat családja is összefogott, és gyűjtésbe kezdtek. Céljuk, hogy felhívják a figyelmet a metanol veszélyeire. Hétfő délutánig több mint 200 ezer ausztrál dollárt gyűjtöttek össze.

„A Bianca és Holly családja által szervezett kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a metanolmérgezés veszélyeire: ez egy csendes gyilkos, amely gyakran figyelmeztetés nélkül követel életeket. Bianca, Holly és a metanolmérgezés által érintettek emléke előtt szeretnénk tisztelegni azzal, hogy ezt a tragédiát a változás küldetésévé alakítjuk” – írták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!