Egy amerikai újságíró 9 éve napról napra ellenőrzi Trump állításait, és most belátta: végig tévedett a hazugságokkal kapcsolatban
2024. november 6. – 20:38
Beismeri, korábbi elemzéseiben tévedett Trumppal kapcsolatban Glenn Kessler, akinek a Washington Post alkalmazottjaként kilenc éve az a munkája, hogy Trump állításait factcheckelje. Kessler a kettővel ezelőtti és az előző választás utáni elemzésében is azt írta: nem lehet örökké folyamatos és következetes hazudozással sikeresen politizálni. Most már tudja, nem volt igaza – írja véleménycikkében.
A nagyobb amerikai lapok alkalmaznak olyan factcheckereket, akiknek az a külön feladata, hogy egyes fontos közszereplők állításainak igazságtartalmát ellenőrizzék. Trumpot a 2015-ös megjelenése óta ellenőrzik, és azóta Kessler szerint napról napra, hétről hétre kimutatták róla, hogy megveszekedett hazudozó.
Kessler a 2016-os választás utáni elemzésében azt írta, hogy Trump szavazóit szerinte azért nem zavarták az elnökjelölt semmivel alá nem támasztott állításai, mert azok olyan dolgokról szóltak, amelyeket ők már korábban is úgy gondoltak. Kessler akkor reménykedett, hogy Trump elnökként már nem tud majd következmények nélkül hazudozni, hiszen a hatalom birtokában már nem lesz érdeke valótlanságokat állítani.
Példaként hozta fel, hogy Trump a kampány során azt állította: az Egyesült Államokban 42 százalék a munkanélküliségi ráta, miközben a hivatalos statisztikák szerint 5 százalék volt. Kessler feltételezte, hogy hivatalban lévő elnökként Trump majd kínosnak tartja, hogy a nyilatkozatait hivatalos adatokkal lehet cáfolni.
De Kessler tévedett, Trump beiktatása után a pozitív gazdasági eredményekre a saját intézkedéseinek következményeként hivatkozott – annak ellenére, hogy Obama utolsó éveiben pont ugyanolyan jól ment az amerikai gazdaság.
2020-ban, Biden megválasztása után Kessler elemzésében azt írta: Trump veresége azt sugallja, hogy a tényekhez való ragaszkodás igenis számít. A Washington Post Trump elnöksége alatt az elnök több mint 30 ezer hamis vagy félrevezető állítását dokumentálta, ami akkori elemzése szerint hozzájárulhatott ahhoz, hogy végül kikapjon Joe Bidentől.
Kessler ezt azzal támasztotta alá, hogy Biden a korábban inkább republikánusnak számító Arizonában és Georgiában szűk győzelmet aratott. Szerinte a georgiai és arizonai republikánus szavazók egy részét zavarhatta, hogy Trump következetesen hazugságokkal gyalázta John McCain arizonai és John Lewis georgiai politikusokat – azután is, hogy ők már meghaltak, így esélyük nem volt megvédeni magukat.
Kessler szerint a 2020-as elnökválasztás elvesztése után Trump először a választások elcsalásával, majd az inflációval és az amerikai gazdaság helyzetével kapcsolatban kezdett hónapokon keresztül tartó hazugságkampányokba, a teljesen hamis állításainak jelentős részét mégis elhitte az amerikai szavazók feltűnően nagy része.
Kessler szerint Trump mostani győzelme bebizonyította, hogy korábbi elemzéseiben egyáltalán nem volt igaza. Emiatt a jövőben – bármilyen elképesztő hazugságot talál ki Trump – azt úgy fogja factcheckelni, hogy tudja: Trump támogatói azt minden bizonnyal el fogják hinni.