Több százezer dolláros kifizetetlen számlákat hagy nagygyűlései után Donald Trump
2024. november 4. – 09:26
Mostanra közel félmillió dollárra hízott azoknak a kifizetetlen számláknak az értéke, amelyeket Donald Trump 2019-es, új-mexikói Albuquerque-ben tartott nagygyűlése után hagyott hátra – írja az ABC. Az akkori 211 176 dollárnyi összeg a kamatoknak köszönhetően mostanra 444 986 dollárra (vagyis több mint 166,5 millió forintra) halmozódott.
A Trump-kampány tartozására Tim Keller, Albuquerque demokrata polgármestere hívta fel a figyelmet még múlt csütörtöki X-bejegyzésében – az időzítés nem véletlen, ugyanis a republikánus elnökjelölt aznap tért vissza öt év után a városba.
„Még mindig arra vár, hogy Trump kifizesse a félmilliós tartozását. Talán egy különleges halloweeni szállítmányt fog hozni?” – írja Keller a posztban. A polgármester egyébként elküldte az albuquerque-i számlákat Trump New York-i és mar-a-lagói rezidenciáira, egy behajtó cég dolgozik a pénz beszerzésén.
Az ABC azt írja, Albuquerque csak egy a sok város közül, ahol Trump kampánya három indulása során több százezer dollárnyi kifizetetlen számlát halmozott fel a kampányrendezvények megtartása után. Ezzel gyakran a helyi önkormányzatoknak tett keresztbe, amelyek a váratlanul nagy összegű kiadások miatt túl kellett hogy lépjék a költségvetésüket. Az ABC munkatársai több mint egy tucat település tisztviselőivel beszéltek, ahol Trump az elmúlt években kampányolt, és ahol a gyűlései után több tízezer és több százezer dollár közötti összeget kellett állnia a helyi közösségnek. Hozzáteszik, bár nem Trump az egyetlen, akinek gyűlései többletköltséget okoznak a helyi önkormányzatnak, látogatásai általában több közforrást igényeltek, mint más közelmúltbeli elnökjelölteké.
A 2019-es Albuquerque-i nagygyűlés miatt például le kellett zárni a belvárost és a városházát, a rendezvényen dolgozó közalkalmazottak pedig a polgármesteri hivatal szerint összesen 1500 túlórát teljesítettek azon az éjszakán.
Múlt szerdán Trump a wisconsini Green Bayben kampányolt: ide úgy tért vissza, hogy áprilisi nagygyűlése után egy 33 ezer dolláros kifizetetlen számlát hagyott a városra, amely nagyjából 24 ezer dollárnyi rendőri túlórát is magába foglalt. Ezt megelőzően, még 2016-ban a Trump-kampány több mint 9 ezer dollárnyi kifizetetlen költséget hagyott maga után. A városnak más politikusokkal is meggyűlt a baja: Hillary Clinton 2016-os kampányában közel 12 ezer dollárnyi összeg kifizetéséről feledkezett meg, míg Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt júliusi látogatása 635 dollárjába került Green Baynek – ezt egyelőre szintén nem rendezte a Harris-kampány.
Egy másik csatatérállamban, Pennsylvaniában Erie városa a közelmúltban 63 ezer dolláros számlát küldött a Trump-kampánynak a szeptemberi nagygyűlésért, egyelőre nem reagáltak a város fizetési felszólítására. A kampánynak már a szeptemberi látogatás előtt is több mint 35 ezer dolláros kifizetetlen számlája volt Erie-ben, köztük 5200 dollár a tavaly júliusi, és 32 ezer dollár a 2018-as nagygyűléséről. A város szóvivője az ABC-nek elmondta, azt tervezik, hogy a Harris-kampánynak is kiszámlázzák az előző havi nagygyűlésével kapcsolatos, egyelőre még nem rendezett költségeket.
Egyes városok úgy döntenek, hogy egyáltalán nem állítanak ki számlát a kampánynak: így tett például Nassau megye vezetése szeptemberben, annak ellenére, hogy a Long Islanden tartott Trump-nagygyűlés esetében csak a rendőrség túlórái a helyi vezetés 1 millió dollárjába kerültek. A demokrata törvényhozók panaszt nyújtottak be a Szövetségi Választási Bizottságnál a republikánus megyei vezető, Bruce Blakeman ellen, mondván, hogy nem megfelelően használja fel az adófizetői forrásokat.
Ehhez képest, Albuquerque városához hasonlóan, a texasi El Paso egy ügyvédi irodát bérelt fel, hogy beszedje a Trump 2019-es gyűléséről származó több mint félmillió dolláros kifizetetlen számlákat, köztük nagyjából 470 ezer dollár közbiztonsági költséget és közel 99 ezer dollár egyszeri késedelmi díjat.
A 2024-es amerikai elnökválasztási kampány a végéhez közeledik: az utolsó napok hajrájáról az Elektor legfrissebb adásában beszélgettünk.