Kemi Badenoch lett a brit Konzervatív Párt új vezetője
2024. november 2. – 13:01
Kemi Badenoch korábbi kereskedelmi minisztert választották a brit Konzervatív Párt új vezetőjének. A 44 éves, nigériai bevándorlók gyerekeként született és Lagosban felnőtt, 2017 óta a brit parlamentben ülő Badenoch 53 806 szavazatot kapott, 12 ezerrel többet, mint fő versenytársa, Robert Jenrick volt bevándorlásügyi miniszter.
Politikai idolja, Margaret Thatcher, valamint Theresa May és Liz Truss után ő a Konzervatív Párt negyedik női vezetője.
Badenoch Londonban született, Nigériából bevándorolt, a joruba törzsbe tartozó szülők gyerekeként, apja orvos, anyja fiziológusprofesszor volt. A család nem sokkal később visszaköltözött Nigéria fővárosába, Lagosba, ahonnan Badenoch 16 évesen tért vissza Londonba. Számítástechnikát tanult, a bankszektorban dolgozott, majd 25 évesen belépett a Konzervatív Pártba.
2017-ben választották be először a parlamentbe, Boris Johnson alatt előbb családügyekért felelős parlamenti államtitkár, majd egyenlőségért felelős miniszter volt. Lizz Truss kormányában a nemzetközi kereskedelemért felelt miniszterként, Rishi Sunak kormányában pedig a kereskedelmi tárcáért volt felelős.
Badenoch (a pártelnöki versenyben legnagyobb kihívójának számító Jenrickkel együtt) a konzervatívok jobbszárnyához tartozik, aki, ha kormányra kerül, minden idők legteljesebb és legszigorúbb bevándorlási politikáját ígéri a választóknak. Bár elemzők szerint nem klímaszkeptikus, a brit kormány 2050-es klímapolitikai vállalásait túlzónak tartja, az északi tengeri olajtermelési engedélyek tiltását pedig „őrültségnek” nevezte. Bizonyos kérdésekben viszont talán mérsékeltebb más jobbos toryknál: ugyan támogatta a brexitet, amellett érvelt, hogy a brit kormánynak nem kellene visszavonni a korábban érvényben lévő uniós szabályokat.
Mint kereskedelmi miniszterként mondta, nem akarja „máglyára dobni” az uniós szabályokat, mert ő konzervatív, nem gyújtogató.
Egyes meredekebb kijelentéseivel már korábban is borzolta egyes csoportok kedélyeit, korábban például azt mondta, hogy az európai összehasonlításban amúgy elég kevésnek számító brit gyest túlzásnak nevezte, később pedig azt mondta, hogy a brit államigazgatás dolgozóinak 5-10 százaléka olyan rosszul végzi a dolgát, hogy börtönbe kellene küldeni őket. Előbbi kijelentés miatt nőjogi csoportok, utóbbi miatt szakszervezetek tiltakoztak. Támogatói szerint mindezzel együtt Badenoch igazán autentikus politikus, aki komoly kihívója lehet a Munkáspártnak a következő választáson. (DW, Guardian)