Harminc éve nem volt olyan súlyos árvíz a spanyolországi Valencia régióban, mint az elmúlt két napban. A becsléseket messze meghaladó mennyiségű eső esett, ami villámárvizeket eredményezett, és kaotikus helyzetet hozott az ország délkeleti részén fekvő, több mint ötmillió lakosú tartományban. A hirtelen özönvíz országszerte már legalább 205 ember életét követelte, majdnem minden halott Valencia tartományi lakos volt. Arról is rengeteg kép készült, ahogy több város utcáin egymás hegyén-hátán feküdtek az autók is.
A helyiek közül többen azt állítják, hogy teljesen felkészületlenül érte őket az ár, mivel a figyelmeztetéseket csak akkor adták ki, amikor egyes településeken már zúgott a víz. A régió kormánya nemcsak emiatt kényszerül magyarázkodni, hanem azért is, mert épp tavaly oszlatták fel a hasonló katasztrófák megelőzéséért felelős hatóságot. A szakemberek ráadásul úgy vélik, hogy az ehhez hasonló időjárási jelenségek megsokasodhatnak a klímaváltozás miatt.
Mintha nem is eső esett volna, hanem átszakadt volna a gát
Kedden a spanyol meteorológiai szolgálat nagy mennyiségű esőre figyelmeztetett, viszont arra, hogy ez ennyi lesz, a jelek szerint senki sem számított. Az előzetes becslések arról szóltak, hogy 12 óra alatt 200 milliméter eső eshet, ez azonban rövid idő alatt több városban is megdőlt. Murcia és Málaga környékén egyes területeken „csak” 100 milliméter hullott, de már ezekben a tartományokban is áradások voltak, mivel négyszer annyi eső érkezett, mint az októberre jellemző.
Valencia régiójában viszont egyes területeken nyolc óra alatt annyi eső esett, mint amennyi egy év alatt szokott. Chiva városából 491 milliméter esőt jelentettek, ami sokszorosa a korábban jósolt mennyiségnek. Ráadásul ennek nagy része, 160 milliméter, egyetlen óra leforgása alatt hullott le. Már kedd este 6 óra körül folyókká változtak a település utcái, autókat, utcai lámpákat és padokat sodort a víz.
A jelentős csapadékmennyiség az egész tartományban káoszt hozott. „Gyakorlatilag az összes főutat lezárták, és a mellékutakat is” – mondta Pilar Bernabe, a régió egyik képviselője. A vasúti közlekedést szüneteltették. Sok járatot töröltek kedd este, így közel 1500 ember rekedt egyik napról a másikra a valenciai repülőtéren. Több Budapestre tartó utas is a valenciai reptéren ragadt, noha a csomagjaikat már felvitték a gépre.
Több híd is ledőlt, a víz autókat sodort az utakon, több száz sofőr ragadt az autópályákon. Egy valenciai nő azt mesélte az El Paísnak, hogy amikor az autópályán rekedt sofőrök szembesültek vele, hogy özönvíz önti el az utat, élőláncot alkotva menekültek fel az egyik magasabbik részre. „Hála istennek, senki sem csúszott meg, mert ha valaki elesett volna, az áramlat magával rántotta volna” – mondta a 45 éves Patricia Rodríguez. A közösségi médiában közzétett videók egy részében emberek kapaszkodnak fákba, hogy ne sodorja el őket a víz.
A rádió- és tévéállomások állítólag több száz segélyhívást kaptak az elárasztott területeken rekedt emberektől, és azoktól, akik szeretteiket keresték. Több mint ezer katonát vezényeltek ki, hogy segítsenek a mentőakcióban. A tartományi kormányt vezető Carlos Mazón arról beszélt, hogy bizonyos területek teljesen elérhetetlenné váltak.
Kasztília-La Mancha regionális vezetője, Emiliano García-Page is arról beszélt, hogy hiába hívták síró emberek a segélyhívót, egyszerűen nem tudtak hozzájuk férni a mentőcsapatok. „Nem olyan volt, mintha csak esett volna, hanem olyan, mintha átszakadt volna egy gát” – mondta az állapotokról.
Sok a halott és az eltűnt, nem optimisták a hatóságok
Csütörtök reggelre már 158 halálos áldozatról írt a spanyol és a nemzetközi sajtó, de még mindig sokakat eltűntként tartanak számon. A legsúlyosabb veszteségeket Valencia tartomány szenvedte el, ahol legalább 155 halottról számoltak be. A régió székhelyén, Valencia városában az egyik bíróság épületét ideiglenes halottasházzá nyilvánították. Két ember Kasztília-La Manchában, Valenciától nyugatra vesztette életét, egy idős brit férfi pedig Málagában halt meg kihűlés következtében.
Legalább 40 ember halt meg a 25 ezer fős Paiporta városában – írta a CNN. A polgármester szerint a falut tíz percen belül lepte el a víz. A halálos áldozatok közül hatan egy idősotthon lakói voltak, akikről a médiában megjelentek felvételek is. A videókon az látszott, hogy a kerekesszékben ülő idősek rémülten kiabálnak, miközben már a térdükig ér a víz.
1200 emberről feltételezik, hogy a valenciai autópálya elöntött részein eshetett csapdába, ahol nagyjából 5000 autó ragadhatott le. Petruta Sandu, egy helybéli utoljára kedden késő este beszélt szüleivel. A pár akkor már az autójuk tetejére mászott fel, miközben emelkedett körülöttük a víz. Azt mondta, hogy a sógora majdnem 7 km-t gyalogolt térdig érő vízben egy helikopterig, de nem sikerült megtalálniuk a járművet. „Nem tudjuk, hol vannak a szüleink” – mondta.
Margarita Robles spanyol védelmi miniszter azt mondta, hogy a mentési műveletekre szakosodott katonai egység csütörtökön elkezdi kutyákkal átfésülni a sarat és a törmeléket. Arra a kérdésre, hogy várhatóan növekedni fog-e az áldozatok száma, azt mondta, hogy nem túl optimisták. A csapatok 50 mobil halottasházat hoztak magukkal – írta a Guardian.
VI. Fülöp spanyol király azt mondta, hogy lesújtotta az árvíz pusztítása, és részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak X-en közzétett bejegyzésében. Ángel Víctor Torres területfejlesztésért felelős miniszter bejelentette, hogy Spanyolországban csütörtöktől szombatig háromnapos gyászt tartanak.
Akkor figyelmeztettek, amikor már itt volt az árvíz
Bár Chiva városában már este hatkor kiáradt a víz az utcákra, a polgári védelem szerintük csak több mint két órával később figyelmeztette a valenciai régió lakosait. Sokan úgy vélik, hogy megkésve figyelmeztették a lakosságot arról, hogy térjenek le az utakról, és keressenek menedéket a házak felső szintjein. Horno de Alcedo település polgármestere, Consuelo Tarazon is arról számolt be, hogy az első riasztást alig fél órával az árvíz érkezése előtt kapták. Ángel Victor Torres miniszter nem volt hajlandó válaszolni az ezzel kapcsolatos kérdésekre.
„Akkor fújtak riadót, amikor már itt volt a víz” – mondta Julian Ormeno, egy 66 éves nyugdíjas Valencia városából. Szerinte a helyzetért senki nem vállalja a felelősséget.
„Az első riasztás körülbelül fél órával az árvíz kezdete előtt jött, a második riasztás akkor, amikor félelmünkben már felmentünk a felső emeletekre, mert a víz már elérte a másfél métert, a harmadik pedig ma reggel érkezett” – mondta Tarazon szerdán. Az egész Dante Isteni színjátékában a „Pokol” című részre emlékeztette.
„58 évem alatt soha életemben nem láttam ehhez foghatót.”
„Az áramlatok olyan gyorsak voltak, mi meg felhívtuk a mentőket, akik elkezdték kimenteni azt a néhány embert, akiknek nyakukig ért a víz” – mondta a polgármester.
Valencia regionális kormányát nemcsak a későn kiadott figyelmeztetés, hanem egy másik intézkedés miatt is elővették: a tartomány vezetése alig egy éve megszüntette a Valenciai Sürgősségi Egységet (UVE). Az indoklás szerint a hivatal nem végezte hatékonyan a munkáját. Úgy tűnik, hogy a mostani szervezés sem volt zökkenőmentes: az AEMET nemzeti meteorológiai ügynökség kedd reggel ugyan kiadta a vörös riasztást Valencia régióban, de csak kora este alakult meg a segélyszolgálatok koordinációjával megbízott regionális szerv. Addigra már több városban veszélyesen magasan volt a víz.
A Guardiannek nyilatkozó szakértő szerint azonban nem követelt volna ennyi áldozatot az árvíz, ha időben jelez a rendszer. A lakosság egyáltalán nem tudja, hogy mit kell tenni egy közelgő árvíz esetén, tekintve, hogy több mint harminc éve nem volt hasonlóval dolguk. A mostani volt a legsúlyosabb árvízi katasztrófa Spanyolországban 1996 óta, akkor a Pireneusokban az árvíz elsodort egy kempinget, több mint 80 ember halálát okozva.
Ha viszont időben útmutatást kaptak volna az emberek, akkor megelőzhető lett volna a tragédia – mondta Hannah Cloke, a Readingi Egyetem hidrológiai professzora. Szerinte a pusztítás mértéke arra utal, hogy Valencia figyelmeztető rendszere nem működött megfelelően.
Van, ahol még mindig esik, közben tart a károk felmérése
A mostani pusztító özönvíz az úgynevezett Dana- vagy gota fría jelenség (hidegcsepp) következtében jött létre. Ilyenkor az atmoszféra magasabb részein hűvös légtakaró terjed szét, ami aztán az alacsony légnyomás miatt sok meleg csapadékot szív fel a Földközi-térségből. Mindez instabil viszonyokat eredményez, és hozzájárul a viharfelhő-képződéshez. Minél magasabban képződnek ezek a viharfelhők, annál több párát tartalmazhatnak, amelyek aztán ilyen eseményekhez vezethetnek – magyarázta a BBC meteorológusa. A jelenség leggyakrabban ősszel jelentkezik, de ahogy a klímaváltozással melegszik a légkör, annál gyakoribbak lehetnek az ilyen és ehhez hasonló extrém időjárási jelenségek.
Miután a várakozások szerint Sevilla és Barcelona környékén is akár 100 mm csapadékra lehetett számítani csütörtökön, a katalán meteorológiai szolgálat a legsúlyosabb időjárási figyelmeztetést adta ki. Két centimétert meghaladó átmérőjű jégesőre, erős széllökésekre és tornádókra, valamint tengeri víztölcsérekre figyelmeztettek a spanyol tartományban.
Valencia város vezetése szerdán bejelentette, hogy minden iskolát bezárnak és a sporteseményeket is felfüggesztették. A Reuters szerint az áradások miatt a spanyol labdarúgó-szövetség (RFEF) elhalasztotta a Levante és a Valencia szerdai mérkőzéseit. A spanyol bajnokságban sereghajtó Valencia szombaton játszott volna a Real Madriddal, de ezt a mérkőzést is elhalasztották.
Azokon a területeken, ahonnan elvonult az árvíz, most is posztapokaliptikus látvány tárul a helyiek szeme elé. Az utcák egy része el van torlaszolva autókkal, illetve uszadékfákkal, törmelékekkel. Emellett a régió mezőgazdasága is komoly károkat szenvedhetett. „A környék elpusztult, az összes autó egymás hegyén-hátán van, szó szerint össze van törve. Minden totális roncs, mindent dobhatunk ki. A sár majdnem 30 centiméter mély” – mondta Christian Viena, a valenciai Barrio de la Torre falu bártulajdonosa az AP-nek.
A földcsuszamlások és az erős szél is hozzájárult ahhoz, hogy az Iberdrola, a valenciai energiaszolgáltató szerint 155 ezer fogyasztó maradt áram nélkül. A szolgáltatást még mindig nem sikerült maradéktalanul helyreállítani – írta a New York Times. Valencia a világ egyik legnagyobb citrus- és gyümölcsexportőre, és a becslések szerint több ezer hektárnyi termés semmisülhetett meg.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy kormánya minden szükséges eszközt megad az árvizek áldozatainak megsegítéséhez, és arra kérte az embereket, hogy maradjanak éberek. A miniszterelnök csütörtökön Valenciába látogatott.