A hidegháború óta nem látott veszély fenyegeti a világrendet titkosszolgálati vezetők szerint
2024. szeptember 7. – 19:13
Kulcsfontosságú, hogy az Egyesült Királyság és az USA együttműködjön, mivel a hidegháború óta nem látott veszély fenyegeti a világrendet. Ezt a Londonban szombaton megrendezett FT Weekend Fesztiválon fejtette ki Sir Richard Moore és William Burns, az MI6 és CIA vezetői. A titkosszolgálati vezetők az előadáson és egy közösen írt cikkben is kifejtették: a jövőben is szükség lesz arra, hogy támogassák Ukrajnát, és ellenálljanak az orosz dezinformációs nyomásnak – írja a BBC.
Kétségtelen, hogy a nemzetközi világrendet olyan veszély fenyegeti, amilyet a hidegháború óta nem láttunk
– írta Moore és Burns a Financial Timesban megjelent első közös cikkükben. A szintén szombaton publikált cikkben azt is írták, előre látták az ukrajnai háború közeledését.
A két vezető a szombati eseményen szerepelt először együtt a nyilvánosság előtt. Burns azt mondta, szerinte Putyin hatalma nem mutatja gyengülés jeleit, Moore azt is hozzátette: „Soha ne keverjük össze a szigorú hatalmat a stabil hatalommal.” Az MI6 vezetője szerint az, hogy az orosz hírszerzés törvénytelen eszközöket alkalmaz az európai szabotázsakcióikhoz, a kétségbeesés jele. Mindketten Kína felemelkedését tekintik az évszázad fő hírszerzési és geopolitikai kihívásának. Ezt a titkosszolgálati munkájuk során is igyekeznek szem előtt tartani, mondták a vezetők.
Putyin háborúja Ukrajnában megköveteli, hogy a két ország továbbra is szorosan együttműködjön, mondták a vezetők. „Továbbra is együtt dolgozunk azon, hogy megzavarjuk az orosz hírszerzés által Európa-szerte folytatott szabotázskampányt és a dezinformáció terjesztését” – mondták, hozzátéve, az orosz vezetés célja a nyugati országok megosztása.
Moore és Burns szerint a Közel-Keleten is a deeszkalációt szorgalmazták, jelenleg is a tűzszünet biztosításán dolgoznak.
Burns korábban is központi szerepet játszott a tűzszüneti törekvésekben, júniusban személyesen is részt vett tűzszüneti tárgyalásokon. Az FT rendezvényén elmondta, az elkövetkező napokban részletesebb javaslat születhet a gázai tűzszünet ügyében. Szerinte mindez politikai akarat kérdése, reméli, a két oldal vezetői minél hamarabb megegyeznek.
A Hamász október 7-én indított támadást Izrael déli részén, mintegy 1200 embert megölve és 251 embert ejtve túszul. Palesztin források szerint azóta több mint 40 000 ember halt meg Gázában az izraeli hadművelet során.