Arte: A bolgár bányászrégió nem áll készen arra, hogy szén nélkül is megéljen, de csak az egymásra mutogatás megy
2024. augusztus 9. – 07:00
Bulgária elkötelezett amellett, hogy 2038-ig beszüntesse a széntermelést. Ez azonban nem teljesen problémamentes. Az országnak 40 százalékkal kell csökkentenie a szén-dioxid-kibocsátását 2026-ig.
A Stara Zagora bányászrégió dolgozói féltik a munkahelyüket. Ahogy korábban, a régió gazdasága most is erősen függ a barnaszéntől, amelyet helyben termelnek ki és égetnek el. A négy hőerőmű közül az egyiket már februárban bezárták, egy másikat pedig elvileg 2026-ban fognak, terv viszont nincs az átállásra. Az események miatt egyre dühösebbek az emberek, többek között az európai intézményekre és az európai zöld megállapodásra is.
Sokan úgy gondolják, hogy Európa határozza meg a prioritásokat, de nem gondoskodik a bányászok sorsáról. Egy nyilatkozó bányász szerint a régió gazdasága túlságosan függ a széntől. Azt mondják, a közelben élő családokban minden második ember ebben az iparban dolgozik közvetlenül vagy közvetve.
A régió nem áll készen arra, hogy szén nélkül is meg tudjon élni. De Stara Zagora város polgármestere szerint ez nem Európa, hanem Bulgária hibája. Egyetlen kormány sem készítette fel a munkásokat az átképzésre. A polgármester arról is beszélt, hogy még nem született a parlament által elfogadott törvény ebben a kérdésben.
Egy szakértő pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy Bulgária halogatja az átállást, ami eurómilliókba kerül, jelenleg 1,5 milliárdot zárolt Brüsszel, amíg a kormány nem nyújt be a szélenergia végleges kivezetéséről szóló, meggyőző ütemtervet. Szerinte Stara Zagorában az emberek 95 százaléka nem gondolja, hogy a klímaváltozás valós veszélyt jelent, nemcsak rájuk, hanem az egész bolygóra nézve.
Ezt a műsort az Arte európai platform készíti, és az EMOVE Hálózat nevű európai médiatársuláson keresztül 9 nyelven teszi elérhetővé. A hálózatot az Arte koordinálja, és a spanyol El País, a lengyel Gazeta Wyborcza, az olasz Internazionale, a litván Ir, a görög Kathimerini, a belga Le Soir és a Telex is tagja. A társulás uniós finanszírozásban részesül, miután a DG CNECT „európai médiaközpontok” létrehozására irányuló felhívást tett közzé az EU-s multimédia-cselekvések keretei közt.